Ťažba kryptomien je jedným zo spôsobov ako sa stať majiteľom, v súčasnosti veľmi populárnych, virtuálnych mien. Obľúbené a rozšírené sú hlavne ťažby Bitcoinov, Litecoinov a Etherea. To, či sa ale stále oplatí ťažiť kryptomeny, je otázne.
Nebudem tu vypisovať všelijaké technické údaje o tom, kedy sa to oplatí a kedy nie. Budem sa snažiť poňať túto problematiku ľudskou rečou.
Ako som spomínala v článku o kryptomenách všeobecne, tažba kryptomien je kontrola a potvrdzovanie transakcií danej krpytomeny. Ak sa teda rozhodnete ťažiť napríklad Bitcoin, zapožičiate výkon vášho počítača pre výpočtové úkony Bitcoinu a za odmenu získate nejakú časť Bitcoinu. Platí teda, že čím viac ťažíte, tým viac zarobíte.
Ešte pár rokov dozadu bolo taženie kryptomien, hlavne teda Bitcoinu, zlatá baňa. Dnes je nutné ale poriadne počítať a skúmať, či sa vám ťažba oplatí. Prečo?
Ťažba včera
Ako iste viete, Bitcoin sa považuje za prvú kryptomenu. Čo možno neviete je to, že má obmedzené množstvo, rovnako ako každá iná krpytomena. Konkrétne maximálny počet Bitcoinov, ktoré budú v obehu je 21 miliónov (momentálne ich je v obehu viac ako 16 miliónov). Aby sa nedostali všetky Bitcoiny naraz, resp. rýchlo do obehu, tak množstvo Bitcoinov, ktoré sa dajú vyťažiť sa každé dva roky zmenšuje o polovicu.
Teda ak ste v roku 2009, keď Bitcoin vznikol, vedeli vyťažiť povedzme 100 Bitcoinov za rok, v roku 2011 to na rovnakom počítači bolo 50, v roku 2013 už iba 25 a dnes už iba nejakých cca 6 Bitcoinov.
Ťažba dnes
Dnes sa bežným používateľom už neoplatí ťažiť Bitcoin. Ak aj máte super nadupaný počítať, treba do výdavkov započítať aj cenu energie a porovnať všetky náklady s výnosmi v podobe vyťažených Bitcoinov. Cena bitcoinu je síce dnes vysoká (v momente písania článku cca 4000 eur za bitcoin), ale pokiaľ nemáte prístup k lacnej elektrine asi veľmi nezarobíte. Navyše v Číne a na Islande už vyrástli obrovské „bane“ na Bitcoin ťažbu.
Ak teda nechcete platiť vysoké účty za elektrinu, ale napriem tomu chcete ťažiť kryptomeny, neťažte Bitcoin ale inú virtuálnu menu. Mladšie kryptomeny sa dajú vyťažiť jednoduchšie, majú nižšiu cenu a trhovú kapitalizáciu a zaujímavý priestor na zhodnotenie.
Osobne by som odporúčala ťažiť kryptomeny ako Monero, Siacoin, Zcash, ale aj klasiku ako Ethereum, či Litecoin, ktoré stále majú veľký potenciál k rastu. Všetko čo k tomu potrebujete je mať schopný počítať (hlavne grafickú kartu a CPU), pripojenie na sieť, ťažobný softvér a čas.
Ak nemáte alebo nechcete dávať peniaze do výkonného počítača, či elektriny, môžete ťažiť kryptomeny pomocou cloud miningu. To si jednoducho v nejakej spoločnosti zakúpite ťažobnú silu a všetko, čo sa vyťaží, bude vaše.
Nie všetky kryptomeny sa dajú ťažiť. Ak máte záujem ťažiť niektorú konkrétnu a neviete, či sa ťažiť dá, ale aj veľa iných informácii, nájdete na stránke CryptoCurrency Market Capitalisation. Ak chcete vedieť, ktorá kryptomena sa oplatí ťažiť najviac v porovnaní s Bitcoinom, alebo si chcete vypočítať či sa vám ťažba oplatí, navštívte stránku CoinWarz.
Zdroj obrázkov: Flickr
5 komentárov
[…] ešte zopár slov k ťaženiu kryptomien. Nejde o klasické ťaženie, kde budete niečo dolovať zo zeme. V tomto prípade je slovo […]
[…] aj hardvérové peňaženky, či CPU, grafické karty a iné hi-tech vecičky, s ktorými môžete ťažiť kryptomeny. A taktiež si v Alze viete kúpiť, ako v jedinom obchode na Slovensku, aj Teslu. A verte mi, keď […]
je těžké začínat s litecoinem na přelomu roku 2017/2018 ale řekla jsem si půjdu do toho. sice pozdě, ale zkusím si koupit pár Litecoinů. Ahj Adriana.
Ahoj Adriana, ďakujem za koment. Áno, máš pravdu. Teraz je komplikovanejšie zvoliť si vhodnú investíciu, keďže kryptomeny zažili za posledný mesiac nevídaný rast. Niekedy je risk, zisk a netreba zabúdať na to, že investovať máme len to, čo si môžeme dovoliť stratiť.
od februara je mozne tazenie FTO (Futurocoin) na FutureNete. Pozrite si video, v ktorom hovorim prave o FuturoNetworku a ako zakupit mining package pre FTO.
https://www.youtube.com/watch?v=woJEAWRPSV0&t=82s