Je to už viac ako 10 rokov, kedy na svetlo sveta vyšla prvá kryptomena, Bitcoin. Odvtedy sa s nimi ako keby roztrhlo vrece. Podľa Coimarketcap už existuje viac ako 6-tisíc rôznych kryptomien, tokenov, či stablecoinov.
Pamätám si, kedy som prvý krát počula o kryptomenách. Bolo to v roku 2013, keď Bitcoin stál niečo cez 100 eur a Litecoin asi 2 eurá. Kamaráti mi na pokrovom večeri vraveli, že skúsili investovať do Litecoinu, že veď možno motyka vystrelí. Na druhý deň som si začala študovať, čo to vlastne kryptomeny sú. Vtedy bol môj názor diametrálne odlišný od toho dnešného. Tvrdila som, že niečo, čo sa nedá chytiť, čo nemá za sebou výsledky spoločnosti, či krajiny (ako akcie a dlhopisy), nemôže mať hodnotu 2 eurá a už vôbec nie viac ako 100 eur, ako to bolo v prípade Bitcoinu. A že do toho nedám ani euro.
Dnes Bitcoin stojí 40-tisíc eur a Litecoin atakuje hranicu 200 eur. A ja som veľký podporovateľ kryptomien a dala som do toho nemalé peniaze.
Čo sa zmenilo?
Zmenil sa postoj ľudí. Vrátane mňa, vrátane inštitúcií a medzinárodných korporácií. Začali vznikať projekty, ktorých cieľom nebolo len bojkotovať tradičný finančný systém, ako tak bolo v prípade Bitcoinu. Vznikali projekty, kryptomeny a tokeny, ktoré chceli riešiť reálny problém pomocou blockchainu a decentralizácie.
Snáď najváčší boom kryptomeny získali v roku 2017 a začiatkom roka 2018, keď Bitcoin dosiahol hodnotu 20-tisíc dolárov a takmer všetky kryptomeny trhali svoje ATH rekordy. Avšak aj vtedy to bolo hlavne o kryptonadšencoch, retailových investoroch a médiách.
Pamätám si to ako včera, keď v Televíznych novinách na Markíze 5.1.2018 dávali krátke informácie o kryptomenách. Takmer všetci šaleli za Bitcoinom, Ethereom, Ripplom (áno, viem, že to sú vlastne názvy projektov a nie kryptomien) a za hocičím, čo naberalo na hodnote. McAfeeho výroky, že Bitcoin dosiahne 1 milión dolárov, vysoký záujem o smart kontrakty Ethereum siete a obrovské FOMO (fear of missing out) prilákalo ľudí a vyhnalo cenu kryptomien do výšin.
Bola to veľká bublina a mnohí to prirovnávali k tulipánovej, či dotcom bubline. A potom tá bublina praskla a cena Bitcoinu padla z 20-tisíc na 3-tisíc dolárov. A ostatné kryptomeny nezaostávali.
Ako je možné, že ceny kryptomien tak fluktuujú a aká je teda hodnota kryptomien?
Hodnota kryptomien narozdiel od akcií alebo dlhopisov nemá žiadne krytie alebo žiadne pozadie v úspechu spoločnosti alebo krajiny. Keď napríklad Apple predá viac produktov, ako sa očakávalo a dosiahne vyšší zisk, takmer vždy to poženie cenu akcií spoločnosti Applu hore. Pri kryptomenách to takto v minulosti nefungovalo. Väčšinou sa hodnota kryptomien odvíjala od jednoduchej rovnice dopyt – ponuka a FOMO.
To sa ale postupne začalo meniť a hoci kryptomeny nie sú cenné papiere ako akcie, či dlhopisy, dá sa povedať, že ich cena sa odvíja od úspešnosti projektu.
Pre jednoduchšie pochopenie:
Bitcoin vznikol ako nejaká forma protestu a anarchie v roku 2009 po prepuknutí krízy. Dlhú dobu Bitcoin ťažili a nakupovali hlavne tzv. kryptoanarchisti, ktorých vidina budúcnosti, či fascinovanie samotným algoritmom bola hlavným dôvodom, prečo Bitcoin nakupovali a ťažili.
Dnes vieme, že Bitcoin, ako prvá kryptomena, slúži ako uchovávateľ hodnoty, virtuálne zlato. Maximálny počet Bitcoinov, ktoré sa môžu vyťažiť je 21 miliónov. Vlastniť Bitcoin je dá sa povedať aj výsadou dneška. A po tom, čo juhoamerická krajina Salvádor schválila Bitcoin ako druhé zákonné platidlo sa význam Bitcoinu ešte zväčšil.
Spoločnosť Ripple prišla s tokenom XRP, pomocou ktorého chceli zmeniť terajšie fungovanie bankového systému. Ich hlavným cieľom bolo priniesť okamžité prevody do bánk. Prevod eura z Slovenska na doláre do USA by trval 3 sekundy, miesto terajších viac ako 48 hodín. Nápad brilantný, no bez toho, aby banky začali tento produkt používať medzi sebou to jednoducho nešlo. Cena tokenu XRP bola teda iba čistou špekuláciou.
Dnes má Ripple podpísaných viac ako 200 kontraktov s finančnými spoločnosťami. Na jeseň sa spúšťa aj projekt Flare Network, ktorý našiel XRP ešte ďalšie použitie. Hoci cena XRP ako jedna z mála v TOP 10 na Coinmarketcap nedosiahla ATH z 2018, čo má za dôsledok nešťastný spor s SEC, už teraz je takmer jasné, že akonáhle sa spor s SEC vyrieši, používanie tokenu sa konečne premietne do ceny XRP.
Dogecoin vznikol ako žart ešte v roku 2013. Dlho sa o ňom hovorilo ako o memecoine (meme preto, že logo dogecoinu je Shiba Inu meme Doge) a mnohí ho kupovali iba zo srandy, keď stál desatinu centu. Reálny prínos žiaden.
Jeho hodnota vystrelila tento rok, keď sa po akcii Gamestop, spustila na diskusnom fóre podobná akcia, avšak na Dogecoin. Na FOMO sa zviezla hromada ľudí a cena vystrelila na 70 centov. Na Twiterri, Reddite aj Discorde začal prúdiť hashtag ženúci cenu na dolár. Odvtedy síce cena padla a momentálne sa pohybuje na úrovni 30 centov, avšak Dogecoinu sa chytil Elon Musk. Jeho tweety už narobili riadu paniku, avšak čo sa týka Dogecoinu, Musk oznámil, že spolupracuje s vývojármi danej kryptomeny a ich cieľom je spraviť z Dogecoinu konkurencieschopnú kryptomenu, keďže veria, že má väčší potenciál ako Bitcoin. Ak sa im to podarí, bude to len ďalší dôkaz toho, že hodnota kryptomien nie je nič, ale je niečo.
Aj veční kryptoskeptici menia názory
Len si spomeňme ako veľké inštitúcie kydali na kryptomeny ešte pred rokom 2020. JP Morgan tvrdo žiadal zákaz kryptomien, veľké fondy dávali ruky preč a nabádali investorov, aby kapitál investovali do klasických podielových fondov a nie do kryptomien.
Dnes?
JP Morgan investuje do kryptomien, dokonca chcú svoj vlastný stablecoin. Kryptofondy vznikajú a rastú ako huby po daždi. ECB chce digitálne euro, FED chce digitálny dolár. Už snáď iba Warren Buffett varuje pred kryptotrhom, avšak ja pevne verím, že aj on zmení názor.
Situácia sa zmenila. Dnes to už nie sú retailoví investori, ktorí diktujú smer trhu. Do kryptosveta prúdi obrovský kapitál od inštitucionálnych investorov. A verte mi, tí nedajú peniaze len tak hocikde.
1 comment
[…] ďalšie otázky ako napríklad, či je pre nás ľudí AI hrozba, či existuje multivesmír, či kryptomeny budú rásť… viete, také bežné otázky, ktoré trápia každého […]