V kryptokomunite sa hovorí, že pokiaľ sa niečo spomenie v bežných správach, či televíznych novinách, je čas predávať, pretože to dosiahlo vrchol hypu. NFT už toto majú za sebou. Spomínali ich v televíznych novinách, na spravodajskom kanáli, v rôznych denníkoch…no, takmer všade. Je teda čas z NFT trhu odísť?
NFT, non-fungible token alebo nezameniteľný token je posledné mesiac spomínaný už takmer všade. Pre rozsiahlosť tejto témy nebudem zachádzať do podrobnej definície. Len v krátkosti a laicky, predstavte si NFT ako nehmotný list vlastníctva k niečomu. To niečo môže byť digitálny zberateľský predmet, obrázok, fotografia, hudba, ba aj virtuálny pozemok (napríklad v metaverze). Alebo viac technicky, je to jednotka dát nachádzajúca sa na blockchaine, ktorá zabezpečuje digitálnu tvorbu, dielo. Každé dielo zabezpečené NFT je potom unikátne a nedá sa zameniť.
V minulom roku som NFT nevenovala dostatočnú pozornosť. Nedávalo mi logiku, ako je možné, že niekto zaplatí milióny za NFT prvého tweetu, alebo ešte väčšie milióny za grafický obrázok znudených opíc (ak nepoznáte, dajte si vyhľadať obrázky Bored Ape). Na konci roka sa ale niečo zmenilo.
V Town Star krypto hre som zopár mesiacov vlastnila NFT fontány. V decembri cena tej fontány poskočila na hodnotu môjho čistého mesačného príjmu z TPP….obyčajný zberateľský predmet z hry. A čo je horšie…niekedy v lete, keď som pozerala na NFT ako investíciu, narazila som na znudené opice a nechápala, ako niekto za to môže dať (vtedy) cca 0.5 ETH, čiže nejakých 2000 dolárov. Dnes sa tie znudené opice predávajú aj milióny.
Tak som minulý týždeň zobrala do rúk počítač a začala som si to študovať a hľadať informácie, že prečo a či už nie je neskoro investovať vo väčšom do NFT.
Prvé NFT, ktoré som si kúpila ešte minulý rok za 50 eur bolo NFT Majka Spirita od Wexo. Veľmi propagované v slovenských médiách, veď už len samotný Spirit má veľký dosah, aj vďaka tomu, že vyzbierané peniaze z predaja NFT idú na charitu. Z celkových 5000 kusov NFT (medzi nimi aj 3 vzácnejšie) sa zatiaľ predalo len niečo okolo 1000 a to aj napriek následnemu airdropu NFT Attila Veghu. Hlavne vďaka Spiritovi a Wexu sa NFT dostali do povedomia bežných ľudí na Slovensku. Evidentne to ale až taký rozruch a hype nespôsobilo.
Ďalším spôsobom ako sa NFT spomínali v médiách boli predaje NFT za enormné peniaze. Myslím teraz hlavne NFT od Beepla, ktoré sa predalo za neuveriteľných 69 miliónov dolárov! Grafický obrázok, žiadna Mona Lisa alebo Nočná hliadka. Postupne sa tak aj umelci, ktorí sa doposiaľ snažili uživiť predajom obrazov v galériách, či na výstavách, začali orientovať na predaj svojich diel ako NFT. K nim sa pridali grafický dizajnéri a NFT trh začal exponenciálne rásť.
NFT od Beepla predané za 69 miliónov dolárov
Za rok 2021 cez NFT trh pretieklo 13 miliárd dolárov. V roku 2020 to bolo iba 33 miliónov. Ako som spomínala v článku o roku 2022, predpokladá sa, že sa trh v tomto roku minimálne zdvojnásobí. Napriek tomu, že 2021 bol explozívny pre NFT, rast bude teda pokračovať aj tento rok. Prečo?
Stále je nás málo
Hlavný dôvod, prečo tomu tak podľa mňa bude, je, že hoci cez NFT trh pretieklo 13 milárd, počet peňaženiek, ktoré obchodujú na NFT trhu je stále malý v porovnaní s množstvom ľudí, ktorí investujú do kryptomien. V roku 2021 bolo aktívnych niečo okolo 10 miliónov peňaženiek. Ja sama mám 4 aktívne a to som v NFT priestore nová, čiže sa odhaduje, že počet ľudí na NFT trhu je niečo okolo 3 miliónov.
Tento rok na NFT trh prichádza aj najväčšia burza Coinbase s ich vlastnou platformou Coinbase NFT. Coinbase má cca 73 miliónov zákazníkov po celom svete. Čiže 73 miliónov ľudí získa prístup na NFT trh v momente, keď ho Coinbase spustí na svojej platforme. A podľa všetkého bude možnosť zakúpiť si NFT aj za fiat menu cez kartu. Viete si teda predstaviť, čo sa stane s NFT trhom, keď naňho získa prístup viac než 70 miliónov ľudí. Stačí, ak by len 10% z nich začalo obchodovať s NFT, už tak by to bol nárast používateľov o dvojnásobok v porovnaní s terajším množstvom.
Ak teda uvažujete o obchodovaní s NFT, tak vstúpte na trh rozhodne pred spustením Coinbase NFT.
Ako obchodovať s NFT?
To je otázka (doslova) za milión. Vedieť, ktoré NFT porastie na hodnote, nie je jednoduché. Už takmer týždeň pozerám všelijaké videá, články, stránky, ako sa orientovať na NFT trhu a keď som si konečne myslela, že mám akú takú znalosť, do čoho investujem, tak mi vykradli Metamask peňaženku. Hupsi! Nebudem ale odrádzať, spravila som začiatočnícku chybu a pykala za ňu.
Pokiaľ chcete obchodovať s NFT, určite si najskôr popozerajte videá alebo prečítajte články ako na to. Hoci obchodovanie samotné komplikované nie je, vybrať to správne NFT už je. Pravdepodobnosť úspechu sa bude zvyšovať, pokiaľ budete hľadať info aj na twitteri, či discorde, keďže to sú najčastejšie miesta, kde sa zhromažďuje komunita NFT fanúšikov, nákupcov, predajcov a tvorcov.
Pozor ale na tieto veci: scamy na discorde, fake originálnych NFT na Opensea či inom NFT trhu a na poplatky, pretože cena NFT je jedna vec, avšak poplatok za transakciu na sieti je druhá. Hlavne poplatky ETH siete…tie sú niekedy vyššie ako samotné NFT.
V skratke teda, hoci NFT trh trhá jeden rekord za druhým, nemyslím si, že už ide o nafúknutú bublinu a očakávam, že trh s NFT porastie aj tento rok. Čím skôr vstúpite na tento trh, tým väčšia šanca na úspech, pretože stále budete tzv. early adopters.
3 komentáre
[…] Ak ste si v roku 2017 mysleli, že Cryptokitties sú hlúposť a bublina, tak v roku 2021 by ste museli pri explozívnom raste NFT trhu už úplne stratiť rozum. V roku 2022 sa NFT dostanú medzi ľudí ešte viac a predpokladá sa, že sa trh minimálne zdvojnásobí. […]
[…] svojou aktivitou NFTs do zbierky alebo na predaj. NFTs predmety zažívajú momentálne veľký boom. Pred 4 rokmi vtrhli NFT do sveta kryptomien v podobe […]
[…] formou kupovania akcií, či kryptomien firiem, ktoré metaverzum budujú, alebo kupovaním NFTs, ktoré budú v […]