V poslednej dobe sa s kryptomenami akoby roztrhlo vrece. Áno, Bitcoin tu s nami je už nejaký ten čas, ale na Slovensku sa do pozornosti virtuálne meny dostávajú až posledné mesiace. Prečo?
Lebo dosahujú nadpriemerné výnosy. Ale bude to tak aj ďalej?
Čo je to kryptomena
Laicky povedané, kryptomena je digitálne platitlo založené na kryptografii. Za prvú kryptomenu sa považuje Bitcoin. Vytvoril ho ešte v roku 2009 človek alebo skupina ľudí s menom Satoshi Nakamoto. Keďže ide o digitálnu menu, neexistuje vo fyzickej podobe rovnako ako iné kryptomeny.
Čím sa ale líši od klasických mien ako euro, či dolár, ktoré sa tiež používajú v elektronickej podobe?
- Sú decentralizované, čo znamená, že ich nereguluje žiadna banka.
- Fungujú na technológii blockchain, čo je jednoducho povedané niečo ako účtovná kniha, v ktorej sú zaznamenané všetky transakcie, ktoré prebehnú. Môžu sa tak uskutočniť iba raz a všetko prebieha na peer-to-peer sieti, čiže priamo medzi užívateľmi.
- Sú anonymné. Niektoré viac, ako Monero, niektoré menej. Spomínané Monero v poslednej dobe rastie na cene hlavne vďaka svojej anonymite, ktorú využívajú ľudia na čiernom trhu.
- Sú ľahko dostupné a ich spracovanie je rýchle, čo v dnešnej pokročilej dobe, kedy bankové prevody trvajú aj dva dni je veľké pozitívum. Kryptomena Ripple je dokonca založená na tom, aby urýchlila transakcie. Aby prebehli v priebehu niekoľkých sekúnd.
- Sú veľmi dobre zabezpečené, keďže fungujú na najnovších kryptografických technológiách a algoritmoch. Bitcoin existuje 8 rokov a ešte nikomu sa nepodarilo ho nijakým spôsobom hacknúť. A keďže celý zdrojový kód Bitcoinu je verejne známy, veľa kryptomien si z Bitcoinu zobralo to, čo chcelo, teda ich vývojári, a pridali tam niečo naviac. Bezpečné sú teda všetky, aj keď nie všetky rovnako.
- Ich množstvo je limitované, čo je podľa mňa veľká výhoda oproti klasickým menám. Predstavte si, že by teraz niekto povedal, že sa dá vyťažiť už iba jeden kilogram zlata na celej zemi. Čo by sa stalo s jeho cenou, keby všetko zlato už bolo vyťažené a malo svojich majiteľov? Ako nedostatková surovina by cena zlata vyletela do výšin. A to očakávam aj pri Bitcoine napríklad.
Na dlhodobé uchovávanie kryptomien sa vám zíde peňaženka. Aká? No samozrejme virtuálna, do ktorej sa dajú posielať krpytomeny, ale aj odosielať. Existujú rôzne druhy peňaženiek. Online aj offline, papierové, softvérové aj hardvérové.
Najlepšie je držať všetky krpytomeny v hardvérovej peňaženke. Tie ale nie sú zadarmo. Online peňaženky však sú, ale tu si treba dávať veľmi veľký pozor. Bývajú totižto častokrát cieľmi hackerských útokov a tak vám môžu vašu kryptomenu ukradnúť. Navyše, ak by sa stalo niečo so stránkou, kde máte peňaženku, napríklad by daná spoločnosť skrachovala alebo niečo iné, prišli by ste o všetko a všetky vaše krpytomeny by boli nenávratne preč. Medzi najznámejšie online peňaženky patrí asi Coinbase, medzi najznámejšie hardvérové offline patrí Trezor.
Ako sa dostať k nejakým kryptomenám?
Je to v celku jednoduché. Kryptomeny sa dajú nakúpiť v „zmenárni“, dajú sa zarobiť a dajú sa ťažiť.
Zmenáreň môžeme v tomto prípade chápať ako burzu kryptomien, kde si ich môžete zakúpiť za eurá, doláre a rôzne iné klasické meny, ale aj za samotné kryptomeny, väčšinou však ale za tie najznámejšie. Čiže ak máte nejaký ten Bitcoin, môžete si za neho nakúpiť inú krpytomenu.
Zarobiť si kryptomenu je dnes už celkom rozšírené vo svete, na Slovensku však asi nikto neposkytuje takúto plácu. Kedysi, keď ešte kryptomeny neboli v takom rozmachu ako sú dnes, sa dali kryptomeny „zarobiť“ na internete. Niekedy sa stačilo iba zaregistrovať na nejaké stránku, klikať na reklamy alebo zapájať sa do diskusií. Dnes fungujú tzv. kohútiky na kryptomeny, kde viete získať zlomok nejakej kryptomeny za určitý čas, ale je to skôr strata času.
Nedávno som však objavila sociálnu sieť Steemit, kde sa dá získať krpytomena Steem za aktivitu. Nemám to ešte ale overené a celé preskúmané, čiže viac o tom inokedy.
A ešte zopár slov k ťaženiu kryptomien. Nejde o klasické ťaženie, kde budete niečo dolovať zo zeme. V tomto prípade je slovo „ťažba“ iba metafora pre kontrolu a potvrdzovanie transakcií danej krpytomeny. Ak sa teda rozhodnete ťažiť napríklad Ethereum, zapožičiate výkon vášho počítača pre výpočtové úkony Etherea a za odmenu získate nejakú časť etherea. Platí teda, že čím viac ťažíte, tým viac etherea zarobíte.
Dnes už na ťažbu kryptomien ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin a pod. je potrebná poriadna mašina a množstvo elektrickej energie, čiže je nutné si prepočítať, či sa vám to oplatí.
Ale človek je vynaliezavý tvor a prišiel s cloud miningom. Cloud mining je tiež ťažba krpytomien, ale ťažbu nevykonáva váš počítač, ale spoločnosť, v ktorej si vy kúpite ťažbu. V princípe je to jednoduché. Kúpite si nejaký balík, ktorý s určitým výkonom bude dolovať vami vybranú kryptomenu a všetko vyťažené vám bude posielať do peňaženky.
Bublina či budúcnosť
A teraz k tomu hlavnému, čo by chcel každý vedieť. Tak je to bublina, či nie?
To podľa mňa nevie nikto s určitosťou povedať. Trh s kryptomenami je stále veľmi mladý. 8 rokov nie je dostatočná doba na to, aby niekto vedel povedať, či to vyjde alebo nie. V určitom uhle sa celý entuziasmus okolo krytomien podobá dotcom bubline v roku 2000. Ale musím podotknúť, že hoci počas dotcom krízy padlo veľa spoločností, vzišli z nej takí giganti ako Google, Amazon a podobne.
Bitcoin si už jednu bublinu prežil. Pred niekoľkými rokmi bol na vzostupe a jeho hodnota vystúpila nad 1000 dolárov a potom prišiel prudký pád pod 500 dolárov za jeden Bitcoin. A dnes? Dosahuje historické minimá, keď prekročil hranicu 4000 dolárov.
Možno príde korekcia, kedy cenu poklesnú a potom budú pokračovať v raste, ale nie je možné predpovedať budúcnosť všetkých kryptomien. Asi nezmiznú. To by sa musela vypnúť celá internetová sieť, čo asi nikto nechce.
Jedno je ale isté. Ide o veľmi rizikový trh a preto ak sa niekto rozhodne investovať peniaze do kryptomien, musí rátať s tým, že je možnosť, že o nich príde. Každý by mal do kryptomien investovať iba toľko, koľko si môže dovoliť stratiť.
A ako som na tom ja? Povedala som si, že som ochotná podstúpiť riziko a nakúpila som zopár kryptomien. Ktoré, to sa dozviete v ďalšom príspevku.
1 comment
[…] som spomínala v článku o kryptomenách všeobecne, tažba kryptomien je kontrola a potvrdzovanie transakcií danej krpytomeny. Ak sa teda rozhodnete […]