Pomaly ale isto sa krypromeny stávajú mainstreamové. Masové. Čoraz viac ľudí sa za nimi obzerá. Teda hlavne za Bitcoinom. S tým ako sa jeho hodnota blížila k 10-tisícom dolárov, zaregistrovali kryptoburzy enormný nárast žiadostí o nové účty. Napríklad na Coinbase si v priebehu 3 dní otvorilo účet 100-tisíc ľudí.
S rastom záujmu je nutné ale zbystriť pozornosť a vybrať si takú zmenáreň alebo burzu, ktorá je bezpečná. Má niečo za sebou, má dobré meno, dobré zabezpečenie, takže ju hackeri len tak jednoducho nevykradnú.
Nie som všeználek a teda nepoznám všetky kryptoburzy, ale viem vám povedať niečo o tých, s ktorými mám skúsenosti.
Coinbase
Najväčšia americká burza kryptomien. Nie počtom kryptomien, ktoré ponúka, ale objemom obchodov. Obchoduje sa na nej zatiaľ iba Bitcoin, Ethereum a Litecoin. V pláne majú ďalšie kryptomeny. Ktoré to budú sa nevie. Držia to v dokonalej tajnosti.
Overenie účtu je veľmi rýchle. Trvá od niekoľkých minút až do 24 hodín. Výhodou je aj to, že si viete poslať peniaze na Coinbase rovno z karty, čiže ich tam máte ihneď k dispozícii. A nechýba ani klasika v podobe odporúčania. Ak ja teda niekoho odporúčam na otvorenie si účtu a ten niekto si ho otvorí a urobí obchod aspoň za 100 dolárov, tak obaja dostaneme bitcoin za 10 dolárov.
Ďalšou veľkou výhodou tejto burzy je to, že ponúka zároveň aj peňaženky pre dané kryptomeny. Donedávna šlo o klasické online peňaženky, no pred časom prišli s cold storage peňaženkou Valut, ktorá je veľmi bezpečná. Kryptomeny sú uložené „offline“, čiže ak aj Coinbase hacknú, vaše kryptomeny uložené vo Valut peňaženke sú bezpečné. Navyše na potvrdenie výberu z peňaženky sú potrebné dva emaily a ešte sms kód. Pokiaľ teda nezabudnete heslo, alebo vám niekto neukradne mobil so všetkými heslami a prístupmi na dva mailové účty, ste „save“.
Napriek týmto výhodám som ale našla aj negatíva. Ceny kryptomien sú na Coinbase o niečo vyššie ako na iných burzách. Pri nákupe teda zaplatíte viac ako inde. Na druhej strane pri predaji predáte za viac.
Bitstamp
Moja obľúbená. Je to európska burza, kde podobne ako na Coinbase, nájdeme len zopár kryptomien. Okrem Bitcoinu, Etherea a Litecoinu tu viete kúpiť aj Ripple.
Overenie účtu je pomalšie ako u Coinbase. Trvá asi deň a až potom si viete previesť peniaze na obchodovanie. Avšak Bitstamp mám rada kvôli jeho intuitívnemu používaniu, cenám, ktoré sú nižšie ako u konkurencie a kvôli poplatkom. Za vykonanie obchodu síce zaplatím 0,25% sumy, avšak za prevod už nie a to je výhoda oproti iným kryptoburzám.
Kraken
Keď som pred pol rokom začínala, Kraken s Bitstampom boli moja prvá voľba. Kraken síce vyzerá ako by bežal na Windows 95, ale ponúka väčšie portfólio na obchodovanie ako predošlé dve burzy. Overenie účtu aj prevod peňazí funguje rovnako ako pri Bitstamp, takže v tomto smere bolo všetko v poriadku.
Avšak posledné týždne, možno aj mesiace, sa s Krakenom niečo deje. Uzavrieť obchod alebo len prihlásiť sa často trvá večnosť. Stránka padá, alebo sa načíta iba jej časť a tak už na Krakene neobchodujem.
Poloniex
Pre mňa jedno veľké sklamanie. Keď som chcela započať môj kryptoexperiment, potrebovala som mať účet na burze, ktorá má široké portfólio kryptomien. Dostala som odporúčanie na Poloniex. Avšak doteraz mi neverifikovali účet a teda po viac ako 2 mesiacoch som sa nikde nepohla.
Ak teda chcete nakúpiť čo najrýchlejšie, Poloniex sa zďaleka vyhnite.
Bittrex
Pre môj experiment som nakonieč našla Bittrex. User friendly prostredie, nespočetné množstvo kryptomien a jednoduché ovládanie. Nakupovať kryptomeny na burze Bittrex viete ale iba za bitcoin alebo USDT, čo je vlastne kryptomena Tether. Čiže ak chcete nakúpiť niečo iné ako je Bitcoin, musíte si Bitcoin kúpiť na inej burze, previesť ho na Bittrex a za neho potom nakúpiť vašu vytúženú kryptomenu.
Suma sumárum, všetky burzy, ktoré spomínam vyššie majú zabezpečenie heslom a 2FA, čiže dvojfaktorovou autentifikáciou, kedy vám na prihlásenie do účtu nestačí iba heslo, ale aj potvrdenie z druhého zariadenia, väčšinou teda mobilu, formou sms kódu alebo kódu z aplikácie, napr. Google authentificator.
Samozrejme pokiaľ je to možné, nedržte kryptomeny po kúpe na burzách, ale preveďte si ich na dobre zabezpečenú peňaženku.
13 komentárov
Pridala by som svoju skúsenosť z posledných dní – pokiaľ ide o Bittrex, nie sú schopní verifikovať mi účet už asi 3 týždne; čo sa týka zase Bitstamp, tam to zatiaľ trvá 8 dní (do dnešného dňa) a takisto sa akosi nič nedeje… Verím, že je to spôsobené väčším návalom užívateľov, avšak je to naozaj dlhá doba.
Ahoj Nikky, ďakujem za koment. Práve dnes som čítala článok na steemit o Bittrex a Poloniex, že posledné týždne majú problémy s verifikáciou účtov (aj keď za mňa Poloniex má problém už mesiace). Je skutočne možné, že majú nával, na ktorý asi neboli pripravení. Predsa len nejde o veľké inštitucionálne burzy. Verím však, že nejako zautomatizujú proces overovania účtov, pretože pokiaľ viem, tak je to manuálny proces. Čo sa stalo s Bitstamp netuším. Možno ak sa dlhšie nikto neozve, skúsila by som kontaktovať support.
Caute baby,
bitrex, bitfinex …zastavili registracie aby ochranili velkych investorov cez sviatky. Aby im novy ludia regnuty cez sviatky vsetko nevykupili. Vraj to spustia 15 resp. 20 januara. A samozrejme velky naval uzivatelov. Neviem na ktoru platformu bitrex ci bitfinex sa za december registrovalo 200 000 novych uzivatelov. A este pisu blaboly ze zavadzaju novy system registracie a musia vychytat muchy.
litebit, c-cex …nepisu dovod zastavenia registracii, no mozno je to to iste.
momentalne ide registrovat na COINBASE(zmenaren/penazenka) cez ktoru sa da dostat na GDAX burzu. Registracia a verifikacia je super rychla, Za hodinu zmaknute. Potom ide registrovat na POLONIEX (neskusal som) a na BINANCE.
Ja idem skusit GDAX a BINANCE (kvoli velkemu poctu kryptomien)
Mne na Poloniex doteraz neschválili účet. Čakám už 4 mesiace 🙁
Ide aj POLONIEX. Včera som sa registroval aj verifikoval. Do pol hodiny všetko v poriadku.
Určite napíš na support alebo si založ nový účet, ten si verifikuj a potom si ho spoj s tým neovereným, automaticky sa ti overí aj ten.
Z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť, že KRAKEN v poslednej dobe padal a bolo to spôsobené návalom ako na ostatných burzách. Už to však spravili a všetko ide ako má.
Ja som pred týždňom ešte nejaké tie výpadky zazanamenala, keď som nakupovala, ale musím povedať, že v menšej miere ako obvykle
Zdravim, potvrdzujem ze KRAKEN padal aj stale pada, je to vsak trochu lepsie a reagovali, ze maju vsetko v novom roku poriesit a nabehnut na novy system..tak snad to bude funkcne… Mne ako kraken jedinny najrychlejsie vytvoril a verifikoval ucet, reaguje na vsetky moje podnety a transakcia z banky na odoslanie depoziu trva tak 1den…..a inak chvalim tuto stranku 😉
Ďakujem za koment…dúfam, že s tým niečo urobia, lebo to stále padá celkom často a na Krakene obchodujem celkom rada a často, tak nech to je čo najplynulenšie
Ja osobne som začal používať slovenskú zmenáreň https://bitcoindata.org/. Zatiaľ som s ňou veľmi spokojný. Nie je nutná žiadna registrácia na ich stránke. Pri prvej objednávke sa stačí verifikovať a potom už len nakupovať, alebo predávať podľa vlastného uváženia 🙂 V ponuke je 10 kryptomien, takže je z čoho vyberať…
Super…ja som zatiaľ o Bitcoindata nepočula, iba o BitPanther…ale dobre vedieť, že je na slovenskom trhu ďalšia možnosť investovania do kryptomien
[…] Mne osobne pomohli edukačné videá od Coinbase Earn. Ak máte navyše založený účet na Coinbase, môžete získať až 10 dolárov za pozretie týchto videí. Tak prečo […]
[…] keď som písala článok o tom, kde nakúpiť kryptomeny, existovalo veľmi limitované množstvo búrz, kde sa dali robiť nákupy. Navyše každá burza […]