Podielové fondy nepatria medzi mojich obľúbencov v investovaní. Nemám v nich investovaný ani cent a v najbližšej dobe to meniť nebudem.
Dnes poskytuje investovanie do podielových fondov takmer každá banka na Slovensku. V čase, kedy sa úrok na termínovaných vkladoch pohybuje na úrovni 1-2% ročne v tých lepších prípadoch, je vidina 3 a viac percentného úroku akousi vidinou bohatstva.
Pre tých, ktorí nevedia, čo podielové fondy sú, tak ide o formu majetku (nielen cenných papierov, ale aj komodít a podobne), ktorú investor vlastní spolu s inými investormi. Spravidla sú v ponuke bánk a investičných fondov aktívne a pasívne podielové fondy. Portfólio aktívnych podielových fondov sa častokrát mení, zatiaľ čo pasívne podielové fondy ostávajú takmer nemenné.
Pozrime sa najskôr na aktívne podielové fondy.
Aktívne fondy nestoja za to
Dôvodom, prečo fondom nedôverujem je ich podstata. Veľakrát som sa pýtala v banke, keď mi ponúkali možnosť investovať do podielových fondov, kam presne investujú. Konkrétne som sa zaujímala o podielové fondy, ktoré investovali do akcií. Chcela som vedieť, aké konkrétne akcie sú vo fonde nakúpené. A viete, čo mi povedali? Že nevedia.
A ani sa im nečudujem. Podielové fondy totiž žijú z výnosnosti. Veď uvážte sami. Keď vám núkajú určitý produkt v banke, tiež by ste sa pozerali, po čo najvyššom zhodnotení. Vyberiete si najvýnosnejší fond, resp výnosný fond s primeranou mierou rizika.
A teda aby bol fond výnosný stále, musí hľadať možnosti na trhu, ktoré mu každý rok alebo dokonca každý kvartál prinesú požadovanú výnosnosť. Čiže ich portfólio sa rýchlo mení. Dá sa povedať, že sa mení s každou optimistickou alebo pesimistickou správou na trhu.
A o tom, ako trh reaguje na správy nemusím ani hovoriť. Preto sa manažéri aktívnych podielových fondov snažia zachytiť informácie čo najskôr, aby mohli rýchlo nakúpiť, alebo predať. A preto pri investovaní do aktívnych podielových fondov nielen vy, ale ani pracovníci banky, ktorí vám to ponúkajú, nevedia, do čoho presne investujete.
Komu by som teda odporučila investovať do aktívnych podielových fondov?
Asi nikomu. Pre mladých ľudí je to podľa mňa nízky úrok za vysoké poplatky (pri aktívnych fondoch sú poplatky vyššie ako pri pasívnych, lebo sa platí poplatok za každý zásah manažéra fondu do portfólia) hoci by investovali do akciových podielových fondov. Pre starších je to zbytočne drahé, keďže ich averzia k riziku je vyššia ako u mladých a tak by siahali po konzervatívnych podielových fondoch, no poplatky by boli stále vysoké.
Pasívne fondy zaujmú skor staršiu kategóriu
Čo sa týka pasívnych podielových fondov, tak to je situácia trochu iná. Tieto fondy majú totiž z väčšej časti stabilné portfólio. Čo je na jednej strane dobre, lebo viete, do čoho investujete, na druhej strane z krátkodobého hľadiska pri zlých správach môže byť fond stratový. Z dlhodobého hľadiska by však mala byť výkonnosť takýchto fondov stabilná.
Avšak ak vieme zloženie portfólia takéhoto fondu, nič nám nebráni v tom, nakúpiť cenné papiere v rovnakom zložení, za náš kapitál a ušetriť pritom poplatok za vedenie podielového fondu.
Pasívne podielové fondy sú podľa mňa ako stvorené pre investorov nad 40-45 rokov, ktorým sa už nechce do individuálneho investovania. Poplatky sú relatívne nízke, výnosy podobne, ale teoreticky by mohli pokryť infláciu, ba možno dopriať ľuďom aj nejaký ďalší zisk.
Samozrejme sú ľudia, ktorí majú nemalé peniaze investované v podielových fondoch a nevedia si to vynachváliť. Nechcem nikoho od takéhoto investovania odrádzať, lebo lepšie mať peniaze v podielových fondoch, ako pod matracom.
1 comment
[…] tak ako investuje. Ale nesústredí sa výlučne na akcie. Práve z tejto knihy som pochopila riziká podielových fondov a tuctových […]