Aktualizované o nový postup!
Po nekonečnom čakaní sa mi konečne dostala do rúk hardvérová peňaženka Ledger Nano S. Objednala som si ju ešte v decembri a doteraz mi objednávka nebola dodaná, vraj koncom marca, avšak ukázalo sa, že sú aj iné možnosti ako sa k nej dostať. Má ju totižto vo svojej ponuke kryptozmenáreň Bitpanther, ktorí mi ju ponúkli. Kúpiť sa však dá aj na oficiálne stránke Ledgeru.
A tak som hrdý vlastník Ledgeru a konečne sa nebudem báť, že sa moje kryptomeny niekde stratia v online kryptosvete.
Úprimne vám poviem, že hneď ako sa Ledger ku mne dostal, tak nadšenie vystriedalo strach. Budem s tým vedieť robiť? Neprídem svojou nepozornosťou o všetko, čo som si tak starostlivo vyberala a nakupovala? A tak som hneď začala študovať návody, videá, hinty, ako bezpečne dostať moje kryptomeny do peňaženky.
Poďme ale pekne od začiatku.
Ledger Nano S je vo veľmi štýlovej krabičke spolu s káblom, ktorým pripojíte peňaženku k počítaču, alebo inému zariadeniu s prístupom na internet a USB portom. Spolu s káblom tam je aj papierová obálka s uvítacou kartičkou a recovery sheetom. To je taká kartična, na ktorú si zapíšete 24 recovery hesiel na obnovu peňaženky v prípade jej poškodenia, straty alebo krádeže. Čo je celkom podstatná vec.
Pomocou týchto hesiel sa tak viete dostať k vašim kryptomenám aj bez vášho Ledgru. Ak ho napríklad stratíte, stačí si zaobstarať nový a pomocou tých 24 hesiel sa dostanete presne k tým kryptomenám, ktoré ste mali na tom stratenom Ledgri.
Pre mňa je tak ten Recovery sheet dôležitejší ako samotná peňaženka. Uschovajte si ho niekde bezpečne, nefoťte si ho a neukladajte si fotky na žiadnom hacknuteľnom zariadení.
Úvodné nastavenia
Ak sa bojíte rovnako ako ja, že hneď na začiatku sa niečo pokazí, odporúčam vám ísť podľa návodu na oficálnej stránke Ledgru.
Po pripojení Ledru k počítači na začatie nastavenia treba stlačiť obe tlačidlá naraz. To slúži na potvrdenie. Potom sa vás Ledger opýta, či chcete konfigurovať nové zariadenie alebo obnoviť konfiguráciu iného Ledgra (to sa používa vtedy, ak chceme obnoviť pomocou 24 hesiel iný Ledger).
Ja som si teda zvolila konfiguráciu nového zariadenia a nastavila som si PIN. Ten musí mať minimálne 4 číslice, maximálne 8 číslic.
Po potvrdení PINu sa vám zobrazí prvé z 24 hesiel. Tu už teda potrebujeme tú kartičku, kde si postupne všetkých 24 hesiel zapíšem. Treba si ale dávať pozor, aby sme neurobili nikde chybu a pre istotu si to skontrolovať aj dvakrát. Po zapísaní si všetkých hesiel, sa Ledger náhodne opýta na 2 heslá, ktoré si pomocou tlačidiel navolím a potvrdím stlačením oboch tlačidiel naraz.
Po správnom navolení dvoch slov je Ledger pripravený na použitie.
Inštalácia aplikácie a uloženie prvej meny
Na to, aby sme mohli konečne uložiť nejakú kryptomenu na Ledger, potrebujeme nainštalovať aplikáciu Ledger Live.
Ja som chcela začať presunutím XRP z burzy Bittrex do Ledgru. V aplikácii Ledger Live som si vytvorila nový účet pre kryptomenu XRP a potom som nainštalovala s pripojením Ledgrom cez Ledger Manager aplikáciu XRP na samotný Ledger. Na Ledgri som potom musela potvrdiť inštaláciu a keď všetko prebehlo v poriadku, mala som v Ledgri XRP ako jednu z možností.
Ďalší postup bol už jednoduchý. Klikla som v aplikácii na Receive, potvrdila som na Ledgri adresu, prihlásila som sa na Bittrex a v mojom účte som zvolila odoslanie XRP. Použila som pritom adresu Ledger peňaženky a behom minúty mi už XRP veselo svietili v aplikácii Ledger Live a teda sú bezpečne uložené v Ledgri.
K celému procesu od nastavenia až po poslatie XRP do Ledgru som našla krásny návod na oficiálnej stránke Ledgru. Vidieť, že sa starajú a myslia na takých, ako som ja. Určite sa tam nájdu návody pre všetky meny, ktoré Ledger podporuje.
Na presunutie niektorých krpytomien potrebujete mať v aplikácii nainštalované viaceré aplikácie kryptomien. Napríklad na Dogercoin si potrebujete nainštalovať aplikáciu pre Dogecoin ale aj pre Bitcoin. Ledger Live vás ale na to všetko upozorní.
Možno sa vám zdá postup ťažký a chaotický, preto vám určite odporúčam si najskôr pozrieť video, ako na to a prečítať zopár návodov priamo za stránky Ledgru. A poprípade napísať mne.
A nebojte sa. Keď som to zvládla ja, zvládne to každý. Opatrnosti ale nie je nikdy dosť. Chráňte si svoje kryptomeny, chráňte si svoj Ledger a s ním aj Recovery sheet.
Disclaimer: Keďže som nad mieru spokojná s Ledgrom, po komunikácii s nimi som sa stala ich partnerom. Momentálne som na začiatku, čiže vám neviem ponúknuť žiadne zľavy, ale verím, že časom príde aj to. Vedzte teda, že v tomto článku sú refferal linky na oficiálnu stránku Ledgru.
5 komentárov
[…] Samozrejme pokiaľ je to možné, nedržte kryptomeny po kúpe na burzách, ale preveďte si ich na dobre zabezpečenú peňaženku. […]
[…] tak ani vaše peniaze. Okrem týchto služieb majú v ponuke aj predaj hardvérových peňaženiek Ledger Nano S a Trezor a v spolupráci s Coincola aj OTC […]
Ak Ledger po zadaní PIN a potvrdení SEED viac nereaguje, treba zariadenie resetovať ?
Ak Ledger Nano S po zadaní PIN a potvrdení SEED, pri napojení na stránku Ledger.com Lajf podľa návodu a vídea nereaguje treba zariadenie resetovať a všetko zadať odznova ? S Trezorom ONE pri inštalácii nebol žiadný problém a všetko prebehlo hladko bez problémov prečo ?
úprimne, s týmto som sa bohužiaľ vôbec nestretla…myslím si, že ak ani po vypnutí a zapnutí nereaguje, tak to treba resetovať…moj ledger zatiaľ funguje bez problémov