Začína ďalší rok a zatiaľ čo mnohí sumarizujú, aký bol rok 2021, ja sa už s radosťou pozerám na rok 2022 a to, čo ho bude podľa mňa ovplyvňovať najviac z pohľadu vývoja (mojich) financií.
Vývoj pandémie
Napriek tomu, že Covid19 tu s nami je už takmer dva roky, stále si trhy naňho nezvykli a pri negatívnych správach zvyknú reagovať prepadom. Bolo by teda odo mňa hlúpe ignorovať vývoj pandémie.
Momentálne je v kurze variant omicron, ktorý vyzerý byť síce s miernejší, no rýchlo sa šíri. To dostáva množstvo ľudí do karantény, rušia sa lety, odkladá sa výroba rôznych komponentov do áut, či technológií a to všetko spôsobuje nedostatky a zvyšujúce sa ceny.
Inflácia
Aj vďaka Covid19 tu máme infláciu, akú sme nezažili viac než 10 rokov. Zvyšujúce sa ceny takmer všetkého môžu spôsobiť platobnú neschopnosť podnikov a možno aj krach. To bez zásahu vlád, môže viezť až k začínajúcej recesii.
Úrokové sadzby centrálnych bánk
Úprava úrokových sadzieb, v tomto prípade ich zvýšenie, je jeden z nástrojov, ako bojovať proti spomínanej inflácii. FED už začal podnikať kroky, no či sa k úprave úrokových sadzieb odhodlá aj ECB, je otázne.
Ak by sa tak stalo, zvýšenie úrokových sadzieb by znamenalo zvýšenie úrokov aj na hypotékach a teda aj vyššie splátky. K hypotékam by sa tak dostalo menej ľudí, čo by znamenalo tlak na ceny nehnuteľností, ktoré sú v tejto dobe na Slovensku nafúknuté.
Horšia dostupnosť k hypotékam, resp. neschopnosť ich splácania, by tak mohla viesť k stagnácii cien nehnuteľností alebo aj k ich poklesu.
Cena Bitcoinu
Cena Bitcoinu je už takou stálicou medzi udalosťami, ktoré treba sledovať každý rok. Celý kryptotrh je na cenu Bitcoinu ešte stále dosť naviazaný, bolo by teda hlúpe ignorovať jeho vývoj, aj keď netvorí gro môjho portfólia.
Bude to už 2 roky od posledného halvingu a Bitcoin medzitým dosiahol nové ATH. Nič však nenasvedčuje tomu, že je koniec bullrunu za nami. A hoci už Bitcoin nie je tá kryptomena, kvôli ktorej ľudia vstupujú do kryptosveta (v roku 2021 to bol Dogecoin a Shiba Inu coin, ktoré prilákali nových ľúdí ku krypyptomenám), stále je to kráľ kryptomien a jeho vývoj jednoducho musíme sledovať.
NFT trh
Ak ste si v roku 2017 mysleli, že Cryptokitties sú hlúposť a bublina, tak v roku 2021 by ste museli pri explozívnom raste NFT trhu už úplne stratiť rozum. V roku 2022 sa NFT dostanú medzi ľudí ešte viac a predpokladá sa, že sa trh minimálne zdvojnásobí.
Morgen Stanley dokonca predpokladajú, že do roku 2030 by trh NFT mohol dosahovať hodnotu 56 miliárd dolárov. A to nie je niečo, čo chcete ignorovať, verte mi.
Play to earn
Zahrajte si hru a získajte NFT alebo iné zberateľské predmety, či kryptomeny zdarma.
S rozvíjajúcim sa kryptopriestorom a trhom NFT už dnes obyčajná hra na blockchaine neoslní. Do popredia sa tak dostali tzv. play to earn hry, kedy za hranie nejakej hry dostávate odmenu. A to už v podobe nejakej kryptomeny, NFT alebo iných zberateľských predmetov. Medzi takéto hry patrí napríklad mnou spomínaný Town Star.
Momentálne investigujem a hľadám ďalšie hry, ktoré nevyžadujú žiadnu počiatočné investíciu. Ak niečo také nájdem, určite o tom napíšem.
Vývoj metaversa
Hoci sa metaversum pomaly vyvíja už niekoľko rokov, začalo sa o ňom vo veľkom rozprávať, až keď si spoločnosť Facebook zmenila meno na Meta, odkazujúc na to, že pracujú na vývoji metaversa.
O metaverse by som vedela viesť siahodlhé diskusie a pripravujem o ňom samostatný článok. Čo je ale dôležité je to, že metaversum tu bude oveľa skôr ako sme si ešte donedávna mysleli. Príchodom metaversa (nech už bude v akejkoľvek podobe, i keď predpokladám veľké nedostatky na začiatku) sa môže zmeniť fungovanie terajšieho sveta.
Technologické firmy už teraz uvažujú o tom, ako pripraviť svoje spoločnosti na prechod do metaverza. Podobne aj marketingoví špecialisti už venujú metaverzu nemalú pozornosť. A toto sa dá vnímať ako veľká príležitosť nájsť nové investície s nadpriemerným ziskom, resp. byť medzi prvými, ktorí sa budú metaverzu venovať a profitovať z neho.
SEC vs. Ripple spor
Netajím sa tým, že som veľký podporovateľ Ripplu a tokenu XRP. Súdny spor s SEC nesledujem iba kvôli tomu, ale hlavne preto, že jeho výsledok môže zmeniť fungovanie kryptospoločností v celej USA.
Podľa dostupných informácií to zatiaľ vyzerá tak, že Ripple má navrch a mohlo by tak ísť o prvý súdny spor ohľadom krypta, ktorý by SEC nevyhral, resp. by sa neskončil mimosúdnym vyrovnaním a to by vnieslo do kryptopriestoru v USA jasnosť a precedens. Nehovoriac o tom, čo by sa stalo s cenou samotného XRP tokenu…
Takže toto sú hlavné veci a udalosti, ktoré budem pozorne sledovať (nielen) v roku 2022. Ak vás napadá ešte niečo, čo by stálo za sledovanie, dajte mi info do komentára 🙂
2 komentáre
[…] play to earn som už čo to spomenula v mojich predošlých článkoch . Teraz tomu venujem samostatný článok, keďže si mnoho ľudí neuvedomuje, že práve play to […]
[…] Inflácia dosahuje najvyššie hodnoty za posledné desaťročie, […]