Rok 2018 je za nami a je na mieste konštatovanie, že nebol veľmi úspešný. Na kryptotrhu nastala obrovská korekcia, ktorá spôsobila, že niektoré krpytomeny stratili 80-90% zo svojho maxima.
Ako ukazuje história, po veľkom raste na kryptotrhu nastane rýchly a trpký pád a po ňom ďalší rast, ktorý je väčší ako ten predošlý. Kedže rok 2018 bol rokom pádu krpytomien, je na mieste nazdávať sa, že v roku 2019 by mohol nastať obrat trendu a nástup býčieho trhu. Samozrejme nič nie je isté, no vstup inštitucionálnych investorov sa nezadržatelne blíži a to len značí o tom, že sa do krypta začnú vlievať nové peniaze, ktoré by mohli spôsobiť rast.
Momentálne sa dá obchodovať viac ako 2000 kryptomien a je jasné, že nie všetky majú reálne využitie, potenciál do budúcna a teda príliv inštitucionálnych peňazí do krypta sa ich asi veľmi nedotkne. Ja som si vybrala 6 kryptomien, ktoré budem sledovať tento rok a do ktorých budem investovať.
Ripple
Ripple token XRP je pre mňa dlhodobo najsľubnejším projektom z kryptosveta. Hlavne z pohľadu využiteľnosti. Spoločnosť Ripple Labs má momentálne podpísaných viac ako 200 klientov, ktorí využívajú produkty tejto spoločnosti. Jeden z týchto produktov, xRapid, využíva aj token XRP. Minimálne 5 spoločností, z toho jedna banka, vyhlásilo, že xRapid začnú využívať v priebehu prvého kvartálu, dve spoločnosti xRapid využívajú už niekoľko mesiacov a podľa ich vyhlásení je xRapid 1000x efektívnejší ako zastaralý SWIFT. ATH XRP bolo 3.5 eura za token. Momentálne jeho cena osciluje okolo 30 centov, čiže sa rysuje sľubný 1000% zisk. Pevne však verím, že cena XRP bude omnoho vyššia.
EOS
EOS je podľa mňa jedna z mála kryptomien, ktoré majú reálne využitie v dnešnom svete. Smart kontrakty sa ukázali v dobrom už pri Ethereu, no s lepšou škálovateľnosťou, rýchlosťou a Proof of Stake je EOS lepšou voľbou. Navyše je podľa mňa jeho cena veľmi podhodnotená. Ak vezmeme do úvahy, že jeho maximum bolo viac ako 20 eur za EOS, tak pri dnešnej cene, ktorá je okolo 2.5 eur by len návrat na all time high znamenal 800% nárast.
Cardano
Keď sa pozrieme na aktuálnu cenu Cardana – ADA, ktorá sa pohybuje na úrovni 4 centov a na ATH tejto kryptomeny, ktoré bolo na úrovni 1 eura, nemá asi zmysel vysvetľovať, prečo táto kryptomena obohatí tento rok moje portfólio. Ak by sa cena dostala aspoň na úroveň maxima, šlo by o 2400% zisk. Niekoho by mohlo napadnúť, že cena tak klesla, pretože ten projekt nestojí za nič. Pravdou však je, že celý trh padol o 80-90%v priebehu roka 2018. Cardano je však veľmi sľubný projekt, ktorý sa môže stať veľmi výraznym konkurentom Etherea alebo EOSu.
Tron
Spočiatku som bola voči tejto krpytomene veľmi skeptická. A aby som povedala pravdu, stále o nej nie som úplne presvedčená. Marketing majú skvelý, či ale dokážu naplniť to, čo sľubujú, ukáže až čas. Z pohľadu investovania však ide podľa mňa o veľmi podhodnotenú krpytomenu. Jej ATH bolo nad 20 centov. Teraz je cena Tronu 2 ceny. Matematika nepustí, ak by sme sa vrátili aspoň na úroveň ATH, šlo by o cca 1000% zisk.
Stellar
Vždy, keď hľadám novú kryptomenu, do ktorej investuje, sledujem okrem samotného projektu aj tím, ktorý stojí za kryptomenou a partneri, ktorí ju podporujú. Aj preto je v tomto článku Stellar. Za Stellarom stojí človek, ktorý stál pri zrode XRP a partnerom je IBM, čiže perspektíva tam je.
Bitcoin
Nie som fanda Bitcoinu. Je podľa mňa zastaralý, pomalý a drahý. Možno mu nový nádych prinesie Lightning Network, no to ukáže čas. Bitcoin však hýbe celým kryptotrhom a preto by bolo nelogické ignorovať jeho vývoj. Momentálne držím mizivé precento Bitcoinu v porovnaní s inými kryptomenami a neviem, či jeho podiel vo svojom portfóliu budem navyšovať, ale keďže jeho dominancia je taká aká je, zaslúži si moju pozornosť.
Disclaimer: Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Nič z tohto článku si prosím neberte ako investičnú radu. Pred každou investíciou si urobte vlastný prieskum a rozhodnite sa na základe seba a nie iných ľuďí. Nezabudnite investovať len to, čo si môžete dovoliť stratiť.