V mojom predošlom článku o šetrení som sa zameriavala hlavne na redukovanie výdavkov na stravu a spoločenský život. Ďalším veľkým výdavkom, ktorý sa dá pekne regulovať, je nákup oblečenia.
Určite to poznáte. Hlavne teda ženy. Prídete do obchodného centra a tam na vás zo všetkých strán číhajú zľavy. 50% výpredaj tu, fantastický dopredaj sezónneho tovaru tam. No kto by nekúpil?
Predajcovia presne vedia, ako nás, obyčajných ľudí, zlákať k nim do predajne a presvedčiť nás, že práve u nich nájdeme ten náš vysnívaný módny kúsok. A my sa radi necháme zvábiť. Veď prečo nie?
A to je chyba.
K nákupu oblečenia by sme mali pristupovať rovnako sofistikovane ako k nákupu čohokoľvek iného, napríklad mobilu. Neviem si predstaviť, že by ktokoľvek z nás šiel do elektra len preto, že majú zľavy a kúpil by si mobil, ktorý ani nepotrebuje a nespĺňa požiadavky, ktoré by sme chceli, aby spĺňal.
Tak prečo si kupujeme niečo, čo vlastne ani nepotrebujeme, len kvôli tomu, že je to v zľave?
Keď som rozmýšľala nad tým, ako napíšem tento článok, napadli mi 2 spôsoby alebo otázky, ktorými sa riadim ja pri kúpe oblečenia a doplnkov.
Potrebujem to?
Prvá otázka na ktorú by ste si mali odpovedať úprimne. Potrebujete to, alebo si to idete kúpiť len kvôli tomu, že je to v zľave alebo trendy?
Z vlastnej skúsenosti viem, že človek väčšinou potrebuje nový kúsok oblečenia v dvoch prípadoch. Keď začína kariéru, alebo bol v práci povýšený a terajší šatník neodpovedá postaveniu, alebo pozícii, na ktorej sa nachádza. Alebo potrebuje nový kúsok obečenia, keď sa mu zničilo to staré. Inými slovami, rozpadli sa mi topánky, tak potrebujem nové. Kus za kus. Niečo vyhodím, lebo je to nepoužiteľné a kúpim si náhradu.
Zodpovedá cena kvalite a použiteľnosti?
Toto je otázka, pri ktorej najčastejšie zlyháme. Radšej si kúpime neónové tričko v zľave za 5 eur, ktoré si oblečieme možno 3-krát, ako klasické tričko za 10 eur, ktoré si oblečieme aj 50-krát. Prečo?
Pretože okamžitý výdavok 5 eur je predsa nižší ako 10 eur. Tak sa na to pozeráme a to je chyba.
Pri nakupovaní oblečenia je dôležité aplikovať tzv. Cost Per Wear vzorec, čiže cena za nosenie. Ak sa vrátim k našim tričkám za 5 a 10 eur, tak vidíme, že keď si 5 eurové tričko oblečieme iba 3-krát, jeho CPW cena, čiže cena za nosenie je 1,66 eur. Zatiaľ čo pri tričku za 10 eur, ktoré si oblečieme 50-krát, je to 20 centov. Rozdiel, že?
Materiál, z ktorého je dané oblečenie vyrobené, je ďalším atribútom na zváženie. Polyester a jemu podobné umelé tkanivá nevydržia toľko, čo prírodné materiály. Nehovoriac o tom, že ani naša pokožka z nich nie je nadšená. Navyše umelé tkanivá sú náchylné na zachytávanie pachov a je nutné ich častejšie prať. A častejšie pranie vedie k poškodeniu oblečenia, s ktorým sa potom musíme predčasne rozlúčiť a kúpiť zase nové. A sme v jednom kole.
Ročne minieme na nákup oblečenia a doplnkov stovky, ba až tisíce eur a pritom to vôbec nie je nutné. Nepotrebujeme to a nerobí nás to dlhodobo šťastnými. Ak sa zamyslíme nad našimi nákupmi, zistíme, že veľa vecí vlastne nepotrebujeme a potešíme tým nielen seba, ale aj planétu a hlavne našu peňaženku.