O play to earn som už čo to spomenula v mojich predošlých článkoch . Teraz tomu venujem samostatný článok, keďže si mnoho ľudí neuvedomuje, že práve play to earn môže zmeniť herný priemysel v nasledujúcich rokoch.
Ako už samotný názov naznačuje, play to earn hry sú hry, kde pri ich hraní zarábate. Buď zarábate peniaze, alebo kryptomeny, NFT, či herné tokeny, ktoré neskôr môžete vymeniť za NFT alebo kryptomeny.
Hoci je play to earn ešte v plienkach, podľa mnohých ľudí z kryptokomunity ide o prevratnú vec. Len si predstavte, že miesto toho, aby ste hodiny strávili hraním PS alebo Xboxu len tak, by ste trávili hodiny hraním a dostávali za to reálnu odmenu.
Hoci je vývoj mnohých hier ešte len na začiatku, prvý play to earn boom tu bol minulý rok vďaka projektom Axie Infinity a Town Star.
Axie Infinity prerazila v lete minulého roku. Je to bojová hra, kde vaše Axies bojujú s Axies iných hráčov. Ide o hru s nutnou vstupnou investíciou, keďže na začiatok si potrebujete zakúpiť 3 Axies. Tie sú vlastne NFT a teda v prípade, že ich neskôr nebudete chcieť, môžete ich predať na marketplace.
Axies Infinity je hra fungujúca na Ethereum blockchaine, na zakúpenie Axie NFT teda potrebujete mať Ethereum. Celkovo to je ale celkom veľká vstupná investícia, keďže za 3 Axies by ste museli dať Ethereum v prepočte asi za 1000 eur.
Town Star na rozdiel od Axie Infinity funguje inak. Ide o strategickú hru, kde je cieľom zveľadiť mesto a získať čo najväčší počet bodov. Nie je tu potrebná žiadna vstupná investícia a pokiaľ máte dostatok kamarátov, ktorí by si to chceli taktiež zahrať, viete z toho vyťažiť. Town Star funguje taktiež na Ethereum blockchaine, avšak spoločnosť Gala Games, ktorá vyvinula túto hru, prechádza pomaly na blockchain vlastnej kryptomeny GALA a sľubuje tak oveľa lacnejšie transakcie. Gala totižto pripravuje aj iné hry, kde si na začiatok musíte zakúpiť NFT. Ak tie NFT budú na galachaine, budú poplatky na ich nákup podstatne nižšie ako na sieti etehreum. A tie sú teda enormne vysoké, aj niekoľko desiatok, či stoviek eur.
Hraním Town Star môžete získať Gala kryptomenu. Za tú si potom nakúpite NFT do iných Gala hier, kde výnosy majú byť podstatne vyššie. Napríklad hra Mirandus by sa podľa PtE komunity mala stať najväčšou a najrozšírenejšou play to earn hrou, vďaka ktorej by sa ľudia mohli stať aj milionármi.
Spoločnosť Gala Games má live aj ďalšiu hru s názvom Spider Tanks. Ide o PvP bojovú hru, ktorú si najskôr musíte stiahnuť a nainštalovať (zadarmo) a potom hrať. Momentálne na jej hranie nepotrebujete žiadne vlastné NFT v podobe tankov, avšak to sa do budúcna pravdepodobne zmení. Hraním a získavaním víťazných bodov teraz v hre raz denne dostávate test coin, za ktorý sa dajú kúpiť rôzne NFT do Gala hier.
Výhody a nevýhody play to earn hier
Myslím, že aj v tomto prípade má každá minca dve strany, tak sa na ne pozrime. Medzi výhody patria:
- reálny výnos hraním hry,
- jedinečná šanca byť na začiatku hernej revolúcie,
- komunita okolo play to earn je obrovská a hoci je gro online, človek si tam vie nájsť priateľov, ale aj prácu,
- človek nemusí byť profesionálny hráč, aby získal odmenu.
Medzi nevýhody musím zaradiť:
- množstvo času, ktoré človek musí stráviť hraním hry miesto toho, aby niekde trávil čas plnohodnotnejšie,
- vačšina play to earn hier sú založené na blockchaine a so zvyšujúcim sa množstvom účastníkov, sieť zvykne byť pomalá alebo má vypadky,
- v mnohých prípadoch je nutná vstupná investícia.
Play to earn začina teda pomaly hýbať herným priemyslom. Pokiaľ ste milovník hier, možno nie je odveci zamerať sa jedným očkom na tento segment hier, ktorý sľubuje nadpriemerné zárobky.
Disclaimer: V tomto článku sú umiestnené referral linky v prospech autora, ale aj v prospech čitateľov.