P2P pôžičky sú pre mňa dlhé roky takým stabilným prístavom. Neinvestujem do dlhopisov, ale radšej do spoločnosťou garantovaných pôžičiek. Dlhé roky medzi moju najobľúbenejšiu platformu patrí Twino, avšak nedávno ma kontaktovala iná spoločnosť, Esketit, aby som si pozrela ich platformu.
A tak som to urobila.
Preklepla som si ich na internete, založila účet a poslala nejaké peniaze na „otestovanie“. Medzitým sa udiali určité zmeny na Twine a tak v tomto článku zhrniem moje dojmy.
Esketit funguje na rovnakom princípe ako Twino. Vy investujete do pôžičiek, ktoré sprostredkováva Esketit, koľko chcete za vopred určený úrok a po určitom období sa vám vráti investovaná suma aj s úrokom. Je tu ale niekoľko rozdielov oproti Twinu.
- Investovať do pôžičky viete aj na kratšie obdobie ako mesiac. Stalo sa mi, že mi autoinvest nakúpil pôžičky so splatnosťou o 15 dní a o 15 dní mi nabehla suma aj s úrokom späť.
- Esketit má predpripravené portfóliá. Ak sa vám nechce, nemusíte si navrhnúť portfólio úplne podľa seba ako na Twine, stačí si vybrať z ich ponuky. Nevýhodou je, že si ale neviete nastaviť parametre ako dĺžka splatnosti pôžičky a pod. Na druhej strane výhodou je, že peniaze sú investované tak, aby generovali ročný výnos okolo 12% a všetko sú to buyback garancie.
- Pozícia na trhu je podstate rozdielna. Twino je na trhu mnoho rokov a celosvetovo patrí medzi top 5 P2P spoločností podľa obchodovaného objemu (viac ako miliarda). Esketit je na začiatku prvej 50-tky (niečo viac ako 50 miliónov).
- Twino operuje na trhu od roku 2015, Esketit od roku 2020, čiže si ešte nezažil veľa, hoci prežil kovidové obdobie.
Rozdiely tam teda sú, ale čo je asi najpodstatnejšie je, či sa mi peniaze točia na Esketit rovnako ako na Twine. Odpoveď je NIE. Momentálne sa mi totiž peniaze na Esketit točia lepšie ako na Twine. A to kvôli zmenám, ktoré Twino implementuje od začiatku júla.
Twino totižto je od júla licencovaným brokerom a podlieha rôznym reguláciám. P2P pôžičky v takej podobe, ako som do nich investovala na Twine, resp. teraz na Esketit nie sú regulované a teda Twino ich už nebude môcť ponúkať. Nahráza ich inými produktami, no o aké produkty ide mi ešte nie je úplne známe (pridám potom update k článku). Čiže splatené peniaze z pôžičiek posledného obdobia mi na Twine momentálne len stoja a nereinvestujú sa. To, či ostanem na Twine aj po týchto zmenách, záleží od možností, ktoré nové Twino bude ponúkať.
Späť teda k Esketit.
Napriek tomu, že je to pomerne nová platforma, priemerná výška investície je okolo 10-tisíc eur na investora. Čo je pomerne dosť a vyzerá to, že sa ľudia neboja dať pomerne veľké peniaze do tejto platformy. Nevedela som sa ale nikde na stránke dopátrať k výročným správam. Zaujímalo by ma, ako na tom sú s vlastným kapitálom. Preto som opatrnejšia ako pri Twine, ktoré takéto informácie bez problémov zdieľa na svojej stránke.
A teda výhody a nevýhody
Medzi výhody Esketit patria:
- výnos, ktorý mám momentálne na úrovni okolo 12%,
- jednoduchosť investovania,
- doba splatnosti, ktorá je niekedy aj v dňoch a je to teda vysoko likvidné.
Medzi nevýhody zase patria:
- pozícia na trhu, keďže podľa podielu na P2P trhu je Esketit až na začiatku prvej 50-tky,
- mladá spoločnosť, ktorá je na trhu iba cca 2 roky,
- nedostupnosť finančných výkazov.
Celkovo ale zatiaľ hodnotím Esketit pozitívne. Hoci ju testujem iba druhý mesiac, zatiaľ som nemala žiadny problém. Navyše ak Twino už nebude možné používať na investovanie, toto zrejme bude pre mňa adekvátna náhrada.
Disclaimer: V tomto článku sú umiestnené referral linky v prospech autora, ale aj v prospech čitateľov.