Ešte do nedávna sa o metaverze nehovorilo takmer vôbec napriek tomu, že už dávnejšie existovali projekty, ktoré sa touto myšlienkou virtuálneho sveta zaoberali. Všetko sa ale zmenilo, keď spoločnosť Facebook zmenila svoj názov na Meta odkazujúc pritom práve na metaverzum a na jeho vývoj. Odvtedy sa s metaverzovými projektami roztrhlo vrece.
Čo je to metaverzum?
Metaverzum je svet vo virtuálnej realite, do ktorého sa môžeme „preniesť“ pomocou okuliarov na virtuálnu realitu a iných pomôcok na to určených. Metaverzum môže byť počítačová hra, do ktorej sa prenesiete, alebo medzinárodný míting s kolegami z iných krajín, alebo v podstate čokoľvek.
V metaverze môžete byť virtuálnou kópiou samého seba, alebo úplne inak vyzerajúca postava, robot, či pes, či hocičo alebo hocikto. Medze sa tam nekladú… aspoň kým vám v tom nezabránia.
Ako metaverzum vyzerá alebo bude vyzerať?
Na to sú rôzne pohľady. Mohlo by existovať jedno univerzálne metaverzum, v ktorom by fungovala spoločnosť, alebo by mohlo existovať veľké množstvo rôznych metaverz, pričom by každé mohlo slúžiť na niečo iné. Na hranie, na konferencie, na stretávanie s priateľmi… naozaj na všeličo.
Otázkou je, čo by bolo pre našu spoločnosť lepšie. Momentálne to skôr vyzerá na druhú možnosť, keďže existuje veľa metaverzových projektov, ktoré stavajú metaverzum nezávisle od seba, avšak futuristické sci-fi filmy ako Ready player one ukazujú skôr prvú možnosť a teda jedno metaverzum pre všetkých.
Hoci široká verejnosť čaká prvé metaverzum od Zuckerberga, isté podoby metaverza existovali už v prvej dekáde tohto storočia. Konkrétne v podobe hry Second life. V nej sa stretávali milióny ľudí, no nástupom (práve) Facebooku hra upadla do zabudnutia. Momentálne na poli metaverza progredujú iné projekty a síce Decentraland a hlavne Sandbox. Spoločnoť Meta má teda čo doháňať.
Budúcnosť, či IT utópia
Je ešte veľmi skoro hovoriť o tom, či je metaverzum budúcnosť, alebo to bude len ďalší nepodarený projekt budúcnosti. Avšak ja si trúfnem povedať, že bude o pár rokov dominovať internetu. A dúfam, že bude iba jedno metaverzum podobne ako v Matrixe alebo v spomínanom filme Ready player one (odporúčam si ho pozrieť pre lepšiu predstavu).
Len si to predstavte…Mohli by ste sa stretnúť s kýmkoľvek na svete. Mohli by ste vyzerať, ako by ste chceli. Náročné pracovné cesty by boli obmedzené na minimum, pretože s kolegami, či klientami by ste sa stretli v okamihu nasadenia VR okuliarov.
Na druhej strane… presun do virtuálneho života by nemuselo prospieť tomu reálnemu životu. Vyskytlo by sa obrovské množstvo morálnych otázok a ich riešení, ako napríklad či by zločin v metaverze bol alebo nebol zločinom v reálnom živote a podobne. Hoci by sa cestovanie obmedzilo (plus pre prírodu), na fungovanie metaverza by bolo potrebné enormné množstvo energie, čo by mohlo ohroziť planétu ešte viac ako doteraz.
A tak na záver…
Všetko má svoje pre a proti. Aj metaverzum. Je teda ťažké povedať, či bude pre ľudstvo a planétu prínosom alebo nie. Momentálne sú rôzne pokusy o metaverzum v plnom prúde a otázne je, či sa nezviezť na vlne optimizmu a neprofitovať na tom.
Ako?
Momentálne formou kupovania akcií, či kryptomien firiem, ktoré metaverzum budujú, alebo kupovaním NFTs, ktoré budú v metaverze.
Niektoré svetové spoločnosti si nechcú nechať ujsť tento svet a začali investovať nemalé peniaze do NFT a metaverzových projektov. Napríklad spoločnosť Nike nedávno kúpila spoločnosť, ktorá vyťažila v januári NFTs. Tie sa momentálne predávajú aj za 10 ETH. Iné spoločnosti kupujú virtuálne pozemky v Sandboxe, len aby mali priestor pre svoj podnik v ich metaverze. Jedným z cieľov svetových značiek je prepojiť reálny svet s tým virtuálnym. Napríklad ak si kúpite tenisky v reálnom svete, presne tie isté dostanete vo forme NFT v metaverze. A tak ďalej, a tak ďalej…
Vyzerá to tak, že sa metaverzu už nevyhneme. Aký ale máte naňho názor?