Spomínate si na článok, v ktorom som písala, že chcem dosiahnuť finančnú slobodu? Takú, pri ktorej sa nebudem musieť strachovať, či vyžijem s výplatou a rock&rollovým životom ale zároveň takú, pri ktorej zo mňa nebude strýko Držgroš. Proste taký balans.
Tak po zverejnení toho článku sa mi zopár ľudí ozvalo, že aj oni by chceli dosiahnuť taký stav, ale nevedia ako. Rozmýšľala som nad tým a napadlo mi zopár krokov, ktoré by vás k tomu mohli priviesť. Tu sú v skratke:
1. Škrtnite výdavky
Prvý krok k finančnej slobode je zároveň ten najťažší. Urobiť si poriadok vo výdavkoch a škrtať, kde sa len dá tak, aby to zároveň výrazným spôsobom nepoznačilo náš život.
Ako na to?
Začnite si zapisovať vaše výdavky. Všetky. Každý jeden minutý cent aspoň mesiac v kuse.
Aký to má zmysel?
Za prvé, je možné, že keď uvidíte, koľko denne míňate, zhrozíte sa a začnete si uvedomovať, koľko zbytočných výdajov denne máte. A za druhé, po mesiaci uvidíte, ktoré výdavky vás najviac stoja, ktoré sa nedajú škrtnúť a ktoré áno.
2. Začnite šetriť
Z výdavkov, ktoré poškrtáte, ušetríte peniaze. Nie na to, aby ste si mohli kúpiť niečo iné, ale na to, aby ste si začali šetriť. Šetriť treba na dve veci. Na finančnú rezervu a na investovanie. Ak nemáte vytvorenú žiadnu finančnú rezervu, začnite si odkladať peniaze ihneď. Odporúča sa mať rezervu vo výške polročných nákladov a ja som tomuto názoru celkom naklonená. Zrátajte si, koľko je váš nájom, či hypotéka, koľko miniete na jedlo, cestovanie, rodinu a vynásobte to šiestimi. Minimálne toľko peňazí by ste mali mať odložené na horšie časy a nedotýkať sa ich.
Keď máte našetrenú finančnú rezervu, je načase našetriť niečo na investovanie, aby sa peniaze zhodnocovali.
3. Investujte
Keď hovorím o pojme investovanie, nemyslím tým držanie peňazí na bankovom účte s mizerným úrokom, kde poplatky a inflácia nás vlastne dostanú do straty a nie do zisku. Pod pojmom investovanie myslím zhodnocovanie peňazí, ktoré vám pokryje všetky poplatky súvisiace s investíciou, infláciu a ešte na tom aj niečo zarobíte.
V dnešnej dobe je to ale s investíciami veľká bieda, pokiaľ máte averziu k riziku. Žiadne termínové vklady, sporiace účty a podobné bankové produkty vám zisk neprinesú. Časy 9% úrokov na termiňákoch sú už dávno preč a generácia mileniánov si to pamätá možno iba ako nejakú škaredú reklamu, ktorá chodila medzi našimi obľúbenými rozprávkami na dobrú noc.
Ale aj dnes existujú cesty, ako byť ziskový. Treba len hľadať a možno prehodnotiť averziu k riziku a riskovať trochu viac.
4. Užívajte si to
Keď zvládnete všetky predošlé kroky úspešne, peniaze vám začnú zarábať samé a vy si tak konečne môžete začať užívať finančnú slobodu.
Zdá sa to ľahké, že?
Nuž, je to veľmi ťažké. Chce to sebadisciplínu, obklopiť sa tými správnymi ľuďmi, neustále sa vzdelávať v oblasti financií a zlepšovať sa z mesiaca na mesiac vo výdavkoch, v šetrení a v investovaní.
Veľa šťastia!
1 comment
[…] k pohodlnému životu, kde nebudete musieť obracať každý cent, je ťažká. V článku Ako dosiahnuť finančnú slobodu som pomenovala kroky, ktorými sa dá dosiahnuť finančná sloboda. Ako to už býva zvykom, prvý […]