Pojem zdieľaná ekonomika je pomerne známy, no veľa ľudí nevie, čo si pod tým majú predstaviť. Môžete to poznať aj pod pojmom peer-to-peer alebo P2P. Ide v podstate o ekonomiku, kedy si produkty a služby medzi sebou poskytujú bežní ľudia a nie korporácie.
Ide o fenomén dnešnej doby a to aj napriek tomu, že mnohí sa to snažia potlačiť alebo aspoň regulovať.
Ja, naopak, som veľký fanda zdieľanej ekonomiky a pravidelne využívam výhody tohto fenoménu. A je dosť pravdepodobné, že ste sa do zdieľanej ekonomiky zapojili aj vy a ani ste o tom nevedeli.
Na Slovensku pôsobí mnoho webov, platforiem alebo spoločností, ktoré ponúkajú služby alebo produkty zdieľanej ekonomiky:
Uber, ktorý poskytuje taxi služby. Zatiaľ je iba v Bratislave, no plánuje spustiť služby aj v Košiciach a iných slovenských mestách.
Airbnb poskytuje ubytovanie. Jednoducho si vyberiete lokalitu, kam chcete ísť a vyberiete si z veľkého množstva domácností, kde sa môžete ubytovať. Ide prevažne o klasické byty, domy, alebo len o voľné izby.
Jaspravim je platforma, kde môžete poskytovať alebo kupovať služby aj produkty z celého Slovenska. Ide teda o slovenský web, ktorý je veľmi úspešný a aj prospešný.
Žltý melón, Couchsufring, Twino, Mintos, Blablacar, DogVacay…a v menovaní by som mohla pokračovať ďalej.
Prečo chválim a prečo podporujem zdieľanú ekonomiku?
1. Šetrí mi peniaze
A to celkom dosť. Napríklad, keď začnete používať Uber, dostanete na prvú jazdu zľavu (je nutné ale zaregistrovať sa pomocou pozývacieho kódu, napríklad ak použijete môj kód 85e2xqbbue, dostenete na prvé 3 jazdy zľavu 2 eurá, čiže dokopy 6 eur). A navyše ceny Uberu sú oveľa nižšie ako ceny bežného taxíka. Pre porovnanie, cesta z Petržalky na hlavnú železničnú stanicu stojí niečo viac ako 3 eurá.
V Airbnb je ubytovanie taktiež lacnejšie ako bežné izby v hoteloch. Za rozumnú cenu tam dostanete aj celý byt len pre seba. A samozrejme aj tam viete dostať všelijaké zľavy na váš prvý pobyt (stačí sa zaregistrovať cez niekoho, napríklad aj cezo mňa na tomto linku) . Couchsurfing je dokonca úplne zadarmo.
2. Šetrí mi čas
V porovnaní s bežnými poskytovateľmi služieb, tu viem vybaviť všetko rýchlo a jednoducho. Väčšinou je na všetko aplikácia, pomocou ktorej si všetko vyklikám a dozviem sa všetko potrebné. Napríklad pri Uberi hneď vidím, aké auto po mňa príde, kde momentálne je a o koľko minút príde ku mne.
Na Jaspravim si nájdem službu alebo produkt, ktorý hľadám, objednám si ho a jednoducho čakám. Ak chcem, dohodnem si nejaké bližšie špecifikácie, ak nie, tak je hotovo.
Všetko sa dá poriešiť behom niekoľkých minút, či už to je taxík v rámci mesta na 10 minút cesty alebo ubytovanie na dovolenke na dva týždne.
3. Zarába mi peniaze
Stále tu píšem o tom, ako super je využívať služby zdieľanej ekonomiky. Pravdou je, že je rovnako super zarábať na zdieľanej ekonomike.
Každý, kto má vodičák a čistý register, môže byť vodič Uberu. Každý, kto má čo ponúknuť môže mať inzerát na Jaspravim. Každý, kto má priestor na ubytovanie ľudí, môže zarábať cez Airbnb. Každý, kto má voľné miesta v aute, keď ide na dlhšiu trasu, môže zarábať na Blablacar. Každý, kto má voľné peniaze, môže zarábať na P2P pôžičkách.
Každý, kto chce, si môže jednoducho privyrobiť a dostať adekvátne peniaze za poskytnutú službu, či produkt.
4. Spoznávam veľké množstvo ľudí
Zakaždým, keď niekoho veziem cez Blablacar, dozviem sa iný príbeh. Či už to bol vojak, ktorý slúžil v Afganistane, alebo operačný asistent, ktorý slúži na Kramároch a dopodrobna nám všetkým v aute poopisoval prípady, z ktorých sa nám chcelo vracať aj smiať sa.
Alebo vodiči Uberu, ktorí sú úplne normálni ľudia, bežne pracujúci v inom odvetví a takto si iba privyrábajú. Aj oni sú ukecaní a povedia niekedy aj to, čo by človek nečakal.
Čaro tohto systému je v tom, že na druhej strane je úplne normálny človek, ktorý má svoj príbeh a rád sa s ním podelí. A nikdy neviete, čo si z toho vezmete.
5. Dáva mi komfort
Keďže to celé funguje na obyčajných ľuďoch, hodnotíte obyčajných ľudí a nie aplikáciu. A to je veľká výhoda.
Každý z nás, keď si ide niečo kúpiť, chce vedieť, čo si iní o tom myslia, aké sú hodnotenia. A čím lepšie hodnotenia, tým väčšia pravdepodobnosť, že si ľudia kúpia vašu službu, či produkt. Pokiaľ niekto chce využívať výhody zdieľanej ekonomiky, musí rátať s tým, že ho budú ľudia, ktorí využívajú jeho služby, hodnotiť. A teda sa snažia dať vám čo najlepšiu službu.
Veľa krát sa mi v Uberi stalo, že mi vodič ponúkol cukríky, alebo minerálku. Samozrejme zadarmo. Alebo že som sa viezla na nablýskanom BMV za smiešny peniaz. Alebo že pri produkte, ktorý som si objednala cez Jaspravim, som dostala niečo navyše. Každý sa snaží robiť to čo najlepšie, aby mal čo najlepšie hodnotenia a zvyšoval sa mu credit.
6. Dáva mi kopec zážitkov
Nielen že spoznávam nových ľudí, ale s nimi aj zažijem kopec príbehov. Ak sa napríklad dlhšie pohybujete na Blablacar a stanete sa ambasádorom, budete pozvaní na párty.
Najlepší príklad toho, aké zážitky myslím, je asi Airbnb a Couchsufing. Je veľmi pravdepodobné, že s vašim domácim si sadnete a zažijete s ním kopec vecí v danej lokalite. Väčšinou ide totiž o veľmi spoločenských a mladých ľudí, ktorým nerobí problém sprevádzať vás po vašej destinácii, ktorá je pre nich domovom a tak vám ukáže miesta, ktoré by ste pravdepodobne ako turista nevideli.
7. Pozitívne vplýva na ekonomiku a životné prostredie
Potrpím si na ochranu životného prostredia, preto aj tento bod je pre mňa rovnako dôležitý ako ostatné. Zdieľaním svojej jazdy na Blablacare šetríme životné prostredie, pretože namiesto štyroch áut bude na ceste iba jedno. Zdieľaním priestoru na bývanie využívame už aj tak nevyužitý priestor v domácnosti. Všetko sa robí elektronicky, čiže žiadne zbytočné papiere.
Z ekonomického hľadiska sa môžu do zdieľanej ekonomiky zapojiť nezamestnaní ľudia a môžu si tak privyrobiť. Tí, čo chcú investovať môžu, tí, čo potrebujú peniaze si požičajú a zvyšuje sa tak spotreba.
Tým, že služby sú lacnejšie sa tlačí na bežných poskytovateľov rovnakých služieb a idú s cenami dolu (výnimkou sú snáď len bratislavskí taxikári, ktorí miesto toho, aby znížili ceny, radšej napádajú vodičov Uberu a blokujú cesty). A tak ďalej… pozitív je veľa.
Verím, že každý nájde niečo pozitívne v zdieľanej ekonomike, pretože vyzerá to tak, že jej rozmach je ešte stále na začiatku a že ju budeme využívať čoraz viac a viac. A prečo nie? Podľa mňa je to minimálne pre mladých ľudí častokrát skvelý zážitok.
1 comment
[…] viem, dosiahnuť výnos takmer 10% ročne a vy to môžete dokázať taktiež. Pomocou zdieľanej ekonomiky. Obchodujem totiž na P2P trhu s krátkodobými […]