Veľa ľudí si myslí, že investovanie je veda podobná atómovej fyzike, a teda sa do investovania nepúšťajú ani v myšlienkach. Pravda je však iná. Investovanie je pomerne jednoduché, ak viete dodržiavať určité pravidlá. Nepotrebujete vykonávať žiadne zložité matematické výpočty. Častokrát vám postačí zdravý sedliacky rozum. Moje pravidlá investovania vychádzajú hlavne z myšlienok Warrena Buffetta, ale samozrejme pridala som si tam aj niečo svoje.
Investujte len to, čo si môžete dovoliť stratiť
Toto je základné pravidlo. Pravidlo pravidiel. Podľa mňa sa dá aplikovať všade, nielen v investovaní, ale aj v podnikaní, v živote. Nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť. A už vôbec neinvestujte peniaze, ktoré nemáte, ale si ich požičiate. To, čo dáte do investovania môžete stratiť, preto je dôležité nestaviť všetko. Vždy keď idem investovať do niečoho, poriadne si premyslím, koľko peňazí som ochotná na danej investícii stratiť, pretože vždy je tam riziko. Preto, keď investujem, malý kúsok mňa vie, že tie peniaze už nikdy nemusím vidieť.
Diverzifikujte
Netreba staviť všetko na jednu kartu, nech ide o akúkoľvek tutovku. Vždy treba investície diverzifikovať a celkovo peniaze tiež. Netreba všetko investovať len do jedného druhu cenných papierov. Je nutné, aby ste si rozližili riziko, investície na viac druhov.
U mňa to vyzerá asi takto. Časť peňazí, tzv. železnú rezervu mám odloženú bokom, časť peňazí na sporiacom účte, časť investovanú v mikropôžičkách, časť v akciách a kryptomenách. Avšak akcií mám od viacerých spoločností, nielen od jednej a podobné je to aj s kryptomenami. Tie mám dokonca uložené na viacerých miestach a nakúpené cez viaceré burzy. Tak som rozložila riziko najviac, ako som vedela.
Investujte bez emócií
Musíte si uvedomiť jednu vec, a síce že ani akcie, ani kryptomeny, ani žiaden finančný inštrument, do ktorého investujete, nemá emócie, a teda vám nemôže opätovať tie vaše. Ak chcete investovať, tak len s chladnou hlavou, bez emócií, lebo tie vás dovedú do straty. Držať sa tohto pravidla je veľmi ťažké, ale akonáhle to dokážete, uvidíte ten rozdiel vo výsledkoch.
V strate ste iba vtedy, ak predáte
Toto pravidlo trochu súvisí s predošlým. Investovanie je rizikové. Niektoré menej, iné viac. Treba si uvedomiť, že sa ľahko dá dostať do zisku, ale aj ľahko do straty. Všetko je to, ale iba virtuálne. Do momentu, kým obchod neukončíte. Až vtedy sa dostávate do reálnej straty, či zisku. Preto nerobte paniku, keď sa dostanete do virtuálnej straty. Ak si stojíte za svojou investíciou a máte dôvod veriť tomu, že sa dostane do plusových čísel, nepredávajte, keď ste v mínuse.
Ľahko sa mi to hovorí, ale čo ak by som sa v rovnakej situácii ocitla ja, že?
Nuž, ocitla.
Pred viac ako rokom som kúpila svoje prvé akcie. Akcie Michael Kors. Cena sa vtedy pohybovala na úrovni 40 dolárov za akciu. Po mesiaci sa cena vyšplhala na viac ako 55 dolárov za akciu. Zisk sa pohyboval na úrovni 35%, ale bol to iba virtuálny zisk. Akcie som sa rozhodla držať ďalej, pretože som vedela, že boli stále podhodnotené. V apríli tohto roku ale akcie začali prudko klesať a na konci mája sa ich cena pohybovala okolo úrovne 34 dolárov za akciu. Bola som v strate. Ale stále iba vo virtuálnej. Nenechala som sa ovládnuť emóciami, nespanikárila som a nepredala. Stále som verila, vedela som, že akcie sú podhodnotené. A tak som nakúpila ďalšie. Nebola som ovca, nešla som s davom, ale proti nemu. A dnes? Akcie sa obchodujú na úrovni 54 dolárov.
Kúpiť lacno, predať draho
Identifikovať dobrú investíciu je jedna vec. Tou druhou je identifikovať vstup do obchodu. Inými slovami kúpiť to, čo chcem, za čo najnižšiu cenu, aby som to neskôr mohla predať za čo najvyššiu cenu. Častokrát nájdeme niečo, čo stojí za investovanie, no myslíme si, že je to drahé. Stáva sa to aj v bežnom živote. Napríklad auto sa oplatí kupovať v poslednom štvrťroku, pretože predajcovia potrebujú naplniť kvóty, a preto sú náchylnejší poskytnúť vám väčšiu zľavu. Dostanete rovnaké auto, ale lacnejšie, alebo s lepšou výbavou. Stačí počkať na zľavu, výpredaj. Tak je to aj s akciami a inými cennými papiermi.
Keď investori začali reagovať na zlé výsledky Michaela Korsa, začal sa výpredaj jeho akcií. Spoločnosť bola a je zdravá. Potrebovala len ísť s dobou a osloviť aj online trh. Tento nedostatok spôsobil, že akcie Michaela Korsa boli podhodnotené. So zľavou. Takže som kúpila lacno.
A kým neuvidím, že cena je vyššia, ako by mala byť, nepredám. A to isté urobte aj vy. Neunáhlite sa s predajom, počkajte na správnu chvíľu.
Toto všetko sú základy investovania. Bez tohto sa vaša investícia môže stať stratovou. Dôležité je nepanikáriť. Ako hovorí Buffett: „Pravidlo č. 1 – nikdy nestrácajte peniaze. Pravidlo č. 2 – nikdy nezabúdajte na pravidlo č. 1!“
3 komentáre
[…] ukľudnilo po červenom pohľade na trhy. Na investičnom trhu sa pohybujem priblžne 5 rokov, no najviac som sa naučila za posledné dva. Naučila som sa neprepadávať panike a chladnokrvne robiť […]
[…] Alebo si prečítajte moje základné pravidlá investovania. […]
[…] Do akejkoľvek skupiny obchodníkov sa radíte vy, určite viete, že v každej z nich je to o disciplíne a o úplnom emocionálnom chlade. Veď prečo by ste dávali emócie do niečoho, čo vám ich nikdy neopätuje… […]