Mnoho z nás každý mesiac zápasí s nedostatkom financií. Častokrát je to kvôli tomu, že naše výdavky nemáme zmanažované. Jednoducho nevieme hospodáriť s peniazi. Na to však existuje hneď niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu dať financie dokopy. Pozrite si mojich 10 spôsobov ako ušetriť:
1. Najskôr odložte, potom žite
Základným pravidlom, ako sa dopracovať k úsporám, je najskôr odložiť peniaze a potom žiť. Odložte si hneď ako vám príde výplata. Odložte si čiastku, ktorú si myslíte, že by ste mohli ušetriť a zo zvyšku sa naučte žiť. Môžete najskôr začať s menšou sumou a keď uvidíte, že to ide a že ešte máte rezervu, tak úspory časom zvyšujte.
Práve zlé hospodárenie s peniazmi je veľkým problémom dnešných mladých ľudí.
Nedávno som čítala článok o jednom austrálskom milionárovi, ktorý popísal prečo dnešní mladí ľudia nemajú vlastné bývanie. Je to kvôli tomu, že jedia avokádové chlebíky. Samozrejme tie chlebíky sú v tomto prípade iba symbol. Totižto problémom dnešných mladých ľudí je to, že si radi užívajú a nemyslia pritom na budúcnosť. Radi sa pohybujú v spoločnosti, v reštauráciách, baroch, kde nechávajú nemalé čiastky za rôzne pochutiny ako napríklad avokádový chlebík.
2. Diverzifikujte
Nemajte všetky svoje peniaze na jednom mieste. Ak v prvom bode bolo spomenuté, že najskôr si treba odložiť úspory a až potom hospodáriť so zvyškom, tak tie úspory si odložte niekam inam. Na iný účet alebo iný produkt. Ideálne si vyberte niečo, kde sú zvýhodnené úroky.
Pre tých, ktorí sú ochotní niečo aj riskovať, je na trhu strašne veľa produktov, kde reálna úroková miera môže byť vyššia ako 10%. Ak budete mať peniaze rozdelené na viacerých účtoch, produktoch, platformách, znižujete tým akékoľvek riziko straty a úspory sa budú zhodnocovať. Už keď nič, tak aspoň, aby ste pokryli infláciu.
3. Veďte si záznamy
Možno to vyznie hlúpo, ale kým Tatra banka nemala Spending report, každý výdavok som si manuálne zapisovala. Účtovnícky povedané, robila sme dennú, resp. mesačnú rekonciliáciu príjmov a výdavkov. Mať prehľad je dôležité. Vidíte potom ako hospodárite, kde sú medzery, kde sa dá ušetriť a viac odložiť.
4. Točte peniaze
Čo to znamená?
Že ak máte možnosť, robte čo najvyšší obrat s peniazmi, ktoré máte k dispozícii. Nielen míňať, myslím skôr investovať, alebo zarábať. Máte doma veci, ktoré už nenosíte alebo nepotrebujete? Predať. Uvoľní sa vám miesto a trochu to naplní peňaženku. Ak viete nakúpiť lacno a predať draho, prečo tak neurobiť? Je veľa ľudí, aj tu na Slovensku, ktorí nakupujú z Aliexpresu alebo cez Ebay a potom to cez sociálne siete alebo bazáre predávajú ďalej drahšie.
5. Plánujte
Naplánujte si, čo asi potrebujete v najbližšej dobe kúpiť, kde budete míňať vaše peniaze a ideálne si to zapíšte. Tak budete mať väčšiu kontrolu a na konci mesiaca alebo týždňa uvidíte, ako ste splnili plán. Naplánujte si aj nákupy, čo budete jesť najbližšie dni, vytvorte si na základe toho zoznam vecí, ktoré potrebujete dokúpiť a držte sa ich.
Pre mnohých je toto veľký problém. No keď si zvyknete na tento systém uvidíte to množstvo výhod. Nielen že ušetríte, ale prestanete vyhadzovať jedlo, čo je mimochodom veľký problém na Slovensku. Ak budete mať nakúpené len to čo potrebujete, nič prebytočné, všetko spotrebujete a nič nebude na zmar.
6. Nenakupujte nepremyslene
Okrem zoznamu je dôležité ísť nakupovať najedený. Isť hladný do obchodu je pre peňaženku ťažké. Vtedy máte chuť na toto, na tamto a celý nákup sa vymkne vašej kontrole.
Zbytočne veľa peňazí sa míňa na zbytočné nákupy. Hlavne oblečenia. Vždy, keď si chcete niečo kúpiť, opýtajte sa tieto tri otázky:
Potrebujem to?
Odpovedá cena kvalite?
Neviem to nájsť lacnejšie?
Ak aspoň na dve z nich odpovedáte „nie“, tak si to nekupujte.
7. DIY
Alebo urob si sám sa v dnešnej dobe stretáva s čoraz väčšou obľubou. Doma si viete vyrobiť čokoľvek. Kozmetiku, bytové doplnky a dokonca aj šatstvo. Praktizujte upcycling. Ak neviete ako na to, hľadajte návody. Na internete je skoro všetko. Inšpiráciu na kozmetiku vám dá napríklad lifestyle blogerka Daniela Slávik.
8. Stravujte sa doma
Ďalším zbytočným žrútom peňazí je stravovanie v reštauráciách. Navarte si radšej doma. Viete, z čoho to jedlo je a ešte ušetríte. V Bratislave stojí denné menu asi 4 eurá. Skúste za tie 4 eurá doma niečo navariť. Uvidíte, že toho bude oveľa viac a bude vám to chutiť. Dnes takmer každý zamestnávateľ má kuchynku pre tých, čo holdujú jedlu z domu. Problém v tom teda nevidím.
9. Lenivosť je drahá
Nebuďte lenivý a ak máte možnosť, choďte pešo. Ak ide o vzdialenosti, ktoré sa dajú prejsť na nohách, prečo radšej neísť takto? Je to zdravšie a nestojí to nič. Oproti taxíku, benzínu alebo lístku na MHD tak máte zakaždým nejaké to euro vo vrecku. A životné prostredie sa vám taktiež poďakuje.
10. Využívajte cashback
Nikdy som nebola veľký fanda cashbackových spoločností ako Lyoness, ale nakoniec som tomu prišla na chuť. Používam to ale iba na internetové nákupy a robím to cez portál Tipli. Je to klasický cashbackový portál, kde nájdete veľké množstvo obchodov, ktoré spolupracujú s týmto portálom. Vyplatiť sa viete od minimálneho množstva, čo je výhoda a šetríte tak svoje peniaze.
3 komentáre
Ešte by som doplnil
– sledovať letáky a akcie
– ked niečo objednávam z netu tak si vygoogliť slovo „Kupon +NazovEshopu“ alebo rovno pozreť https://zlavovekody.sk/
– kam sa dá chodiť na bicykli
ďakujem za doplnenie…samozrejme akcie a rôzne zľavy tiež šetria peniaze, rovnako ako veľké balenia, ktoré sú v prepočte lacnejšie ako tie menšie a podobne
Ano, ja osobne vždy pozeram v obchode čo je cena /kg alebo cena/l. tak sa jednoducho da zistik ako sa oplati to velke balenie.